23 Ocak 2019 Çarşamba
Ana Sayfa / Ekonomi / Ağbal: Yeni özelleştirmeler gündemde
NACİ AĞBAL

Ağbal: Yeni özelleştirmeler gündemde

Maliye Bakanı Naci Ağbal özelleştirme programına yeni varlıkların alınması konusunda  çalışmalar olduğunu belirterek, yakın bir zamanda bununla ilgili  açıklamayı yapacaklarını söyledi.

“Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve  Terörün Finansmanı ile Mücadele Çalıştayı” sırasında sorularını yanıtlayan Ağbal,bankaların konut kredisi faiz oranlarındaki indirimin
kamu bankalarında görev zararı yazılıp yazılmayacağı konusunda “Bankacılar işlerini bilirler. Görev zararı uygulaması  olduğunu sanmıyorum. Banka kendi sistemi içerisinde çevirecek bunu” dedi.

Ziraat Bankası öncülüğünde başlayan kampanya kapsamında kamu  bankaları ve bazı özel bankalar dün konut kredisi faiz  oranlarını yüzde 1’in altına çekmeye başladı.

Vergi düzenlemelerini yaparken maliye politikasının  imkanları dahilinde, ne kadar imkan varsa bunu enflasyonu aşağı  çekmek için kullanacaklarını belirten Ağbal, mali imkanlar  çerçevesinde özellikle yatırım üretim ve istihdamda vergi  oranlarının düşürülmesinin hala önemli olduğuna da dikkat çekti.