6 Ağustos 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Yerel Gündem / Arnavutköy turizm ve ticaret merkezi olacak
kanal istanbul

Arnavutköy turizm ve ticaret merkezi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında çılgın proje olarak duyurulan Kanal İstanbul projesi için henüz ihaleye çıkılamadı. Ancak, Karadeniz’i Marmara’ya bağlayarak Boğaz’daki gemi trafiğini hafifleteceği söylenen kanalın etrafında kurulacak 500 bin nüfuslu Yenişehir projesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nı 2019 yılı sonunda değiştirerek, Kanal İstanbul ve Yenişehir’i planlara işleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçtiğimiz hafta da parsel parsel bölgedeki yapılaşmayı belirleyecek olan 7 etaplık 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları’ndan 3’ünü onayladı. İtirazların değerlendirilmesi için askıya çıkartılan planlar Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerini kapsıyor. Bakanlık, göl ve çevresi ile korunan alanların yoğunlukta olduğu diğer 4 etap için de imar planı çalışmalarını sürdürüyor.

Yenişehir projesinin birinci etabını kapsayan imar planları Kanal İstanbul projesinin arkasındaki asıl niyeti de ortaya koyuyor. Arnavutköy’deki tarım arazilerini yapılaşmaya açan birinci etap planlarının odağında ticaret ve turizm var. 39 milyon metrekare büyüklüğünde olan ve toplamda 83 bin 872 kişinin yaşaması öngörülen birinci etapta zemin + 14 kat ticari binalar, zemin + 2 kat turizm yapıları ve zemin + 3 kat konut alanları olacak.

LOJİSTİK MERKEZ:  Kanal İstanbul’un Karadeniz girişinin doğusunda ayrılan 2 milyon 76 bin metrekare büyüklüğündeki alan lojistik merkezi olacak. İGA’nın İstanbul Havalimanı’nda geliştirdiği kargo şehri, konteyner limanı ve antrepolar ile desteklenerek, İstanbul’un lojistiğinin büyük bir kısmının bu bölgeye aktarılması planlanıyor.

TEKNOLOJİ VE FUAR ALANI: Kanal İstanbul’un yanı başında ayrılan 2 milyon 269 bin metrekare alana teknoloji üssü kurulması hedefleniyor. İçinde, yönetim ve üniversite, tarımsal üretim, çevre ve yenilenebilir enerji, elektronik, telekomünikasyon, bilişim, yazılım savunma ve güvenlik alanında bölgeler yer alacak. Fuarcılık ve kongre turizmine hizmet verecek 1 milyon 425 bin metrekarelik alan havalimanı ve teknoloji geliştirme bölgesi ile ilişkili olabilecek bir bölgede konumlandırıldı. İçinde tematik parklar ve sergi alanları da yer alacak.

HEDEF SAĞLIK TURİZMİ: Hazırlanan planda Kanal İstanbul’un batısında sağlık turizmine yönelik faaliyetlerin yer alabileceği bir yer tasarlandı. Bu alanda ulusal ve uluslararası ölçekte hizmet verecek ve tüm ihtisas dallarını bünyesinde barındıracak hastane, ilgili fakülte ve yüksek okullar, araştırma ve geliştirme birimleri, sağlıklı yaşam ve rehabilitasyon merkezi, uzmanlaşmış sağlık köyleri (alzheimer-fizik tedavi vb.) yaşlı bakım evi gibi entegre tesisler kurulacak. Bu alanların çevresinde ise İstanbul’a sağlık sorunları nedeniyle gelen hasta ve hasta yakınlarının konaklamasını sağlayacak oteller inşa edilecek.

ÇİFTLİKLER KURULACAK: Planlama alanın kuzey batısında Terkos Gölü’ne yakın bir bölgede 1.5 milyon metrekarelik alan turizm+ticaret+konut alanı olarak ayrıldı. Hayvansal ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu bu alanda, çiftlikler kurulacak. Hobi bahçeleri, rekreasyon alanları, bisiklet rotaları, mavi parklar, çocuk ve eğitim kamplarının olacağı bu alanda tarım turizmi yapılması hedefleniyor.  Yenişehir rezerv yapı alanının birinci etabında 1 milyon 393 bin metrekarelik alan turizm + ticaret alanı olarak ayrıldı. Bu alanın bir bölümünde, doğa sporlarına imkan sağlayacak kamping alanı ve tesisler yer alacak.

İsmail ŞAHİN / Sözcü