29 Mart 2020 Pazar
Ana Sayfa / Ekonomi / AVM kiracılarının döviz riski için çalışma başlatıldı
avm

AVM kiracılarının döviz riski için çalışma başlatıldı

Alışveriş Merkezleri ve  Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, AVM  kiralarında perakendecilerin döviz riskini düşürmek için KGF  benzeri bir çalışma arzusunda olduklarını ve konuyla ilgili  Ticaret Bakanlığı ve perakende dernekleriyle görüşmeler  yaptıklarını söyledi.

AVM Yatırımları Konferansı’nda konuşan Belgü, “Kira Garanti  Fonu ve uluslararası modern finansal enstrümanlar olan Future  Option/Hedge ile kiracılarımızın döviz riskini düşürmek için  kiranın ödenmesi ile ilgili devlet tarafından garanti altına  alınan bir kredi sistemi geliştirilmesini amaçlıyoruz” dedi.

AVM yatırımları yapılırken finansmanın dolar ve euro  cinsinden sağlanması nedeniyle AVM yatırımcıları mağaza  kiralamalarını da döviz cinsinden yapıyor. Perakende firmaları  ise kurun yükseldiği dönemlerde kira maliyetlerinin sert şekilde  yükselmesinden şikayet ediyor.

Belgü bugün yaptığı açıklamada, “Perakendecilerimizle en çok  konuştuğumuz konular kiralar, ortak giderler ve döviz kurları.  Döviz kurları ile ilgili modern finansal enstrümanların, future
option/hedge enstrümanlarının kullanılması önerdik… Bir an  önce bunun üzerinde hem AVM yatırımcıları hem de  perakendecilerin çok ciddi düşünmesi gerekiyor. Hatta bu  giderlerin bir bölümünü yatırımcı bir bölümünü perakendeci  karşılayabilir” dedi ve ekledi:

“Diğer taraftan KGF’ye benzer şekilde örneğin Kira Garanti  Fonu gibi bir çalışma yapalım arzusundayız. Bunu Ticaret  Bakanlığımızla ve perakende derneklerimizle görüşüyoruz.
Amacımız perakendecinin döviz riskini düşürmek için kiranın  ödenmesi ile ilgili devlet tarafından garanti altına alınan bir  kredi sistemi geliştirilmesi.”

Bu yıl Türkiye genelindeki AVM sayısının 410-415’e, toplam  AVM yatırımlarının da 58 milyar dolara ulaşmasını öngördüklerini  söyleyen Belgü, AVM cirolarının ise 125 milyar lira olarak beklediklerini söyledi.