19 Mart 2019 Salı
Ana Sayfa / Güncel / AVM’lerde döviz kuru isyanı
avm

AVM’lerde döviz kuru isyanı

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerde döviz cinsi ödenen kiranın maliyetinin üç yıl öncesine göre yüzde 70 arttığını belirterek, AVM’lerde günlük kurdan kira ödemelerine karşı devletten acil olarak yasal düzenleme talep ettiklerini söyledi.

AVM yatırımları yapılırken finansmanın dolar ve euro cinsinden sağlanması nedeniyle AVM yatırımcıları mağaza kiralamalarını da döviz cinsinden yapıyor. Perakende firmaları ise kurun yükseldiği dönemlerde kira maliyetlerinin sert şekilde yükselmesinden şikayet ediyor.

AVM’lerdeki 12 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın yüzde 35’i için günlük döviz kuru üzerinden kira ödediklerini belirten Öncel, “Dövizli kira maliyetlerimiz üç yıl öncesine göre yüzde 70 arttı. 2015’te 4.1 milyar TL olan kira maliyetimiz bugün 7 milyar TL’ye dayandı” dedi ve ekledi:

“Günlük kurda ısrar eden AVM’lere bu yıl fazladan 3 milyar TL ödeme yapacağız. Devletimizden güçlünün zayıfı ezdiği bu duruma piyasa kuralları içinde kalarak çok acil müdahale etmesini bekliyoruz.”

Sepet kurun üç yılda yüzde 70 artarak 2.70 TL’den 4.61 TL’ye çıktığını belirten Öncel, “Önümüzdeki dönemde maliyetin çok daha ağırlaşacağından endişeliyiz. Çünkü ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları ve tırmanan Rusya–ABD geriliminin dövizi yıl sonunda nerelere taşıyacağını bilemiyoruz, devletimizden piyasa kuralları içinde mutlaka bir yasal düzenleme bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Dövizle kira sorununa kalıcı çözüm için bazı önerilerde de bulunan Öncel, günün piyasa gerçekleriyle uyuşmayan kira sözleşmelerinin en kısa zamanda yenilenmesi gerektiğini; isteyenin kirasını yine dövizle ödeyebileceğini ancak yeni projelerde markalara mutlaka TL seçeneği sunulması gerektiğini söyledi.

Dövizle borçlanmada olduğu gibi dövizle kiralamaya da sınırlama getirilmesi gerektiğini ifade eden Öncel, diğer önerilerini şöyle sıraladı:

“Yasal mevzuat markalarımızı döviz kuruna esir etmeyecek şekilde güncellenmeli. Perakendeci zarar eden mağazadan üç ay önceden haber verme koşulu ile cezasız bir şekilde çıkabilmeli. Ülkemizde pek çok AVM’de uygulanan ‘kazan–kazan’ formülü ve ‘ciro kirası’ uygulaması yaygınlaştırılmalı.”