21 Mayıs 2019 Salı
Ana Sayfa / Dünya / Berlin konut piyasasında neler oluyor?
berlin

Berlin konut piyasasında neler oluyor?

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank Berlin gayrimenkul piyasasının fotoğrafını çekti.

Genişleyen nüfus, güçlü ekonomi ve işgücü piyasasına rağmen konut piyasasında yeni arz sıkıntısı nedeniyle son beş yılda güçlü bir fiyat artışının görüldüğü Berlin’de

2017 yılında 24 bin 740 inşaat izni verilirken, 15 bin 670 yerleşim biriminin yapımı tamamlandı. Talebi karşılamak için yılda 20 bin konut tesliminin gerçekleştirilmesi gereken Berlin, diğer Alman şehirleri ve küresel kentlerden fiyat artışı oranında olumlu yönde ayrılıyor.

Hangi bölgelerde talep var?

Şehrin batısındaki Charlottenburg, uzun zamandır Berlin’in en önemli bölgesidir. Aileler ve genç profesyoneller arasında popüler olan bölgenin yanı sıra şehir merkezinin doğusundaki Friedrichshain da güçlü bir talep yaşıyor.

Mercedes-Benz, Coca Cola ve Universal Müzik stüdyolarına ev sahipliği yapan Berlin’deki en büyük medya ve telekomünikasyon bölgelerinden biri olan Mediaspree’ye olan yakınlığı, genç profesyoneller için büyük bir çekiciliğe sahip.Kent merkezinin doğusundaki Lichtenberg ve Treptow-Köpenick, iyi ulaşım bağlantıları nedeniyle kentsel yenileme projelerinin gözdesi durumunda.

Pazarın görünümü nasıl?

En güçlü ve istikrarlı Avrupa ulusal ekonomisinin başkenti olan Berlin’de yakın gelecekte talebin zayıflaması mümkün görünmüyor. 1 milyondan fazla nüfusu olan tüm Alman şehirlerinden Berlin, en düşük ev fiyatına sahip.

Düşük işsizlik oranı, iyi okullar ve güçlü refah düzeyi kenti çekici hale getiriyor.

Knight Frank’ın Zenginlik Raporu’ja göre Almanya’da net varlıklarda 5 milyon ABD doları olan varlıklı kişilerin sayısının 2017’deki 137 bin seviyesinden 2022 yılına kadar 185 bine yükselmesi bekleniyor.

“Berlin-Brandenburg İstatistik Bürosu’na göre en çok ziyaret edilen üçüncü Avrupa destinasyonu haline gelen Berlin 31 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptı.

Alman alıcıların yanı sıra İngiltere, ABD ve İsviçre’li alıcılardan çok ilgi gören Berlinde ortalama konut fiyatları 300 bin Euro ile 700 bin Euro arasında değişiyor.

Türk alıcılar da 2015’ten bu yana diğer Ortadoğu alıcıları ile birlikte Berlin’de çok sayıda konut alımına imza attı.