2 Ağustos 2020 Pazar
Ana Sayfa / Görüş / Bina güçlendirmenin maliyeti ne kadar?
ferdi erdoğan

Bina güçlendirmenin maliyeti ne kadar?

İstanbul’da 26 Eylül günü 5.8’lik sarsıntıyla kendini hatırlatan depremin ardından vatandaşlar yaşadıkları evi güçlendirmenin arayışına girdi. Binalarını depreme hazırlıklı hale getirmek isteyenler işin maliyetini merak ediyor.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Derneği Başkanı Ferdi Erdoğan dün İstanbul’da gazetecilerle buluşmasında bu sorunun yanıtını verdi.

Binanın tamamen soyularak derin yenileme yapılması halinde metrekare maliyetinin bin lira olacağını belirten Ferdi Erdoğan, “100 metrekare bir evi depreme karşı güçlendirmenin maliyeti 100 bin lira. Derin yenileme bir yapının güçlendirilmesinden, dış cephesine, boyasından elektrik ve su tesisatına kadar her unsurun yenilenmesini kapsıyor” dedi.

Güçlendirme firmalarının sayısının henüz yeterli düzeyde olmadığını kaydeden Erdoğan, “Üniversiteler, firmalar ve sanayi işbirliğine gitmeli. Her önüne gelen bina güçlendirmesi yapmaya kalkarsa başarılı olamayız. Nasıl herkes ameliyat yapamıyorsa, inşaattaki bu cerrahi müdahaleyi de işin ehli olanlar yapmalı” dedi. Kamunun da güçlendirme için vatandaşlara uzun vadeli düşük faizli kredi ile vergi desteği vermesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, “Avrupa’da olduğu gibi binaları yıkmadan, evleri küçültmeden, insanları komşularından uzaklaştırmadan yenileme güçlendirme çözümüne gitmeliyiz” dedi.

Gazetecilerle buluşmasında inşaat malzemeleri sanayisi hakkında da bilgi veren İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, “Sektör içeride yüzde 20 daraldı. Pazarın büyüklüğü 85 milyardan 70 milyar dolara geriledi. Kayıpları 2 – 3 yıl içerisinde telafi etmeyi umut ediyoruz. 2 milyon istihdam yaratan sektörün daha fazla küçülmemesi gerekiyor” dedi. Sadece TOKİ konutlarında değil alt yapı projelerinde de yerli ürünlerin kullanılması gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Yeni ekonomik programda bu vizyon var. Şehir hastaneleri, köprüler gibi büyük alt yapı yatırımlarında da yerli ürüne dönülmeli, bu durum temenni olarak kalmamalı” diye konuştu.

Son dönemde inşaatsız büyüme modelinin tartışıldığını hatırlatan Ferdi Erdoğan, “Bu Türkiye’nin altından kalkabileceği bir model değil. Kimse kimseye engel olmuyor ve girişim özgürlüğü var. Diğer türlüsü serbest piyasa ilkelerine de ters. Konut stoklarına bakıp siz durun demek yanlış. Tüm sektörü yaftalamak inşaat sektörüne de zarar veriyor. Önemli olan bütün disiplinleri bir arada geliştirmek” değerlendirmesini yaptı.

İhracata odaklandılar

Sektörün yıllık 45 milyon ton inşaat malzemesi ihracatı gerçekleştirdiğini söyleyen Erdoğan, iki yıl önce 0.75 dolara kadar çıkan ihracat birim fiyatın 0.38 dolara kadar gerilediğini belirtti. İhracat birim fiyatları düşerken miktar artışı sayesinde 21.5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını ifade eden Erdoğan, “İnşaat malzemesi üretiminde dünyanın en büyük 5 ülkesinden biriyiz. ABD, Avrupa’da Almanya ve İngiltere, Ortadoğu’da Irak ile İsrail en önemli pazarlarımız” dedi. 5 Kasım’da ‘Rekabetin Şifreleri: Sınırsız Ticaret’ teması altında 9. Uluslararası İnşaat Kalite Zirvesi’nin düzenleyeceklerini hatırlatan Erdoğan, ihracatta yeni açılımlar yapmayı hedeflediklerini kaydetti.