19 Haziran 2018 Salı
Ana Sayfa / Politika / Binasını yenileyene faizsiz kredi verilecek
Nuvo Dragos
mehmet özhaseki

Binasını yenileyene faizsiz kredi verilecek

Hükümet, kentsel dönüşüm konusundaki çalışmalarını hızlandırdı. Depreme yönelik tedbirler kapsamında yeni kentsel dönüşüm yasası çıkaracak. Binasını kendi yenilemek isteyen vatandaşa sıfır faizle kredi verilecek ve vergiden muaf olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İller Bankası’nın da ‘kentsel dönüşüm bankası’ haline getirileceğini söyledi.

HER YIL 500 BİN BİNA
Bakanlık bünyesindeki 21 tesisin satacağını belirten Mehmet Özhaseki, elde edilecek yaklaşık 2 milyar TL gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını kaydetti. Her yü 200 bini İstanbul’da olmak üzere toplam 500 bin yapının değiştirilmesini planladıklarını söyleyen Özhaseki, 1999’da olan Marmara Depremi’nden sonra yapılan yapıları sağlam kabul ettiklerini dile getirdi.

‘2030 ÖNCESİ DEPREM VAR’
Kentsel dönüşüme girmesi gereken 7.5 milyon binanın bulunduğunu söyleyen Mehmet Özhaseki, “En geç 2030 öncesinde bir deprem var gibi.
O zamana kadar bir an önce elimizdeki depreme dayanıksız konutları, işyerlerini değiştirmemiz gerekiyor. Belediye başkanları, sağlıksız olan yapılarını tespit etsinler. Onun dönüşümü için bakanlıkla temasa geçsinler” diye konuştu.

İSTANBUL İÇİN AYRI BİR BİRİM
İstanbul’da hastane, okul ve yurt gibi kamu kuruluşlarını depreme hazır hale getirmek için çalışan İstanbul Proje Koordinasyon (İSMEP) adlı bir kuruluş var. Bu kuruluşu artık özel sektöre yönelik de (konut ve işyerileri için) çalışır hale getireceklerini belirten Mehmet Özhaseki, “Yani İstanbul için ayrı bir birim kuruyoruz. Anadolu için de farklı bir yerde bir birim kuracağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir