17 Mayıs 2020 Pazar
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Bodrum’daki 19 projede kaçak yapılar yıkılıyor
bodrum

Bodrum’daki 19 projede kaçak yapılar yıkılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Bodrum’da yıkımı devam eden kaçak yapıları inceleledi ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Hali hazırda Bodrum’da kaçak yapılaşma tespit edilen 19 proje olduğunu söyleyen Kurum, “11 otel ve 2100 bağımsız bölümü içeren bu projelerin 10’unda yıkımlar yükleniciler tarafından başlatıldı. Diğer 9 proje için bugün belediyemizle birlikte yıkım işlemlerini fiilen gerçekleştiriyoruz. Tüm bunlar en yakın zamanda imara uygun hale getirilecek.” dedi.

Bodrum’daki kaçak yapılaşmaya nedeniyle firmalara 20 milyon lira ceza kesildiğini kaydeden Kurum, “Devletimizin yıkım için harcayacağı her kuruşu yüklenicilerden tahsil edeceğiz” diye konuştu. Kurum, imar barışındaki usulsüz başvurular nedeniyle de Bodrum’da verilen 750 yapı kayıt belgesinin de iptal edildiğini açıkladı.

Muğla’nın 9 ilçesindeki kıyılarda sahil güvenlik güçleri ve polis helikopterleriyle denetimlerin devam ettiğini kaydeden Murat Kurum, “Tüm Türkiye’de imar barışına uymayan 21 bin kaçak yapı tespit ettik. Bunları 8 bini sahil kesiminde bulunuyor. 850’ye yakınını yıkmış bulunuyoruz. İmar barışına uymayan bütün kaçak yapıların devletimizin eliyle yıkılacağını belirtmek isterim” dedi.