20 Haziran 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Politika / Boğaziçi de imar barışı kapsamına alınıyor
boğaz

Boğaziçi de imar barışı kapsamına alınıyor

Yaklaşık 7 ay önce İmar Barışı düzenlemesinden çıkarılan İstanbul Boğazı’ndaki kaçak yapılara ‘yapı kayıt belgesi’ verilmesini içeren yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Haziran ayında çıkarılan imar barışı düzenlemesinde fazla tepki çekmesi ve kaçak yapılaşmayı cesaretlendireceği gibi nedenlerle boğaz öngörünümü kapsam dışına alınan düzenleme yeniden gündeme alındı.

Teklifte, “2960 sayılı Boğaziçi kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir” denildi.

Bu madde ile Sarıyer, Beykoz ve Üsküdar ilçelerinde ruhsatsız inşa edilmiş ve kaçak eklentisi olan yapılar imar barışı başvurusu yapılabilecek.

BAKAN: YALILARI KAPSAMIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Kurum “9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı’na başvurdular ve 10 milyar 350 milyon TL’lik bedel yatırdılar.” dedi. Kurum, İmar Barışı’na “Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalıların dahil olmadığını da söyledi.