17 Şubat 2019 Pazar
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Bursa Osmangazi’de kentsel dönüşüme yoğun talep
konut

Bursa Osmangazi’de kentsel dönüşüme yoğun talep

Mülkiyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait taşınmazların pazarlamasını gerçekleştiren TURYAP, Bursa Osmangazi Soğanlı Kentsel dönüşüm alanındaki 350 konut ile 38 cadde üstü işyerleri için kurduğu satış ofisine 5 günde 200’ün üzerinde talep geldi; 60 sözleşme imzalandı. Pazarlama kapsamında ise 4.000’e yakın alıcı adayı çağrı merkezi kanalı ile bilgilendirildi.

Bursa Osmangazi Soğanlı Mahallesi kentsel dönüşüm kapsamında, 35 hektarlık alanda 2.000 konut ile 180 ticari ünite 20 ayda hayata geçirildi. Bakanlık, Osmangazi Belediyesi, Bursa’nın 3 büyük inşaat şirketi ve vatandaşların desteği ile Bursa’nın merkezi Osmangazi’de yepyeni ve planlı bir yaşam alanı oluşmuş. Peyzaj alanları, kapalı otopark, çocuk parkları, açık-kapalı yüzme havuzları, okul ve geniş cadde ve sokakları ile şehir yaşamını destekleyen ögeler projeye olan ilgiyi artırıyor.

Bakanlığın mülkiyetinde bulunan taşınmazların satışında çeşitli avantajlar bulunuyor. Tapu alım satım harç muafiyeti, KDV ve 5 yıllık emlak vergisi muafiyeti ve taksitli ödeme seçenekleri sunulan avantajlar arasında. Proje alanında iyi kalitede inşaa edilmiş 2+1, 3+1, 4+1 daireler bulunuyor. 250.000 TL’ye ara katta 110 m2 daireler var. Fiyatlar oldukça cazip. Ayrıca, konutlar oturuma hazır, işyerleri de kullanıma hazır durumda. Ödemesini peşin yapanlara ise tapular hemen devrediliyor.

Turyap Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, daha önce de kamuya ait gayrimenkullerin satışını gerçekleştirdiklerini ifade ederek, vatandaşın devletle alış veriş yapmayı sevdiğini belirtti. Çağlar, kamunun sunduğu bazı imkanlar var. Biz bu imkanları alıcı adaylarına anlatıyoruz. Geçtiğimiz yıl kamunun çeşitli birimlerinin 2 milyarlık satışını gerçekleştirdik. Piyasa koşulları ne olursa olsun vatandaş devletle alış verişi daha güvenli daha garantili gördüğünü yaptığımız satışlarda hep gördük. Bursa Soğanlı kentsel dönüşüm projesi planlı yapılaşmaya örnek nitelikli bir proje olmuş. Projede emeği geçenleri tebrik etmemiz gerekir. Bu ve benzer projeleri diğer şehirlerimizde görüyoruz. Bu tecrübelerimizi satışını gerçekleştirdiğimiz diğer proje alıcılarıyla paylaşıyoruz. Şu ana kadar satışını gerçekleştirdiğimiz tüm gayrimenkuller alıcıların yüzünü güldürdü. Zaman zaman bu dönüşleri alıyoruz, sonrasında ise alıcılar Turyap ailesinin birer fertleri haline dönüşüyor. Bursa satışlarını 1 ay gibi kısa sürede tamamlamayı hedefliyoruz, dedi.