6 Temmuz 2020 Pazartesi
Ana Sayfa / Yapı Malzemeleri / Çimento satışları yüzde 41 azaldı
konut inşaatı

Çimento satışları yüzde 41 azaldı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkanı Nihat Özdemir, çimento satışlarının ilk dört ayda, konut inşaatlarındaki yavaşlama ve ekonomideki ivme kaybının etkisiyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41 azaldığını, gerileyen fiyatların ise üreticilerin finansman geri ödemesini olumsuz etkilediğini söyledi.

TÇMB’nin düzenlediği değerlendirme toplantısında konuşan Özdemir, bu yılın ilk dört ayındaki hava koşullarının daha kötü olmasının da satışları aşağı çektiğini belirtti. Çimento üretimi, satışlara paralel yüzde 33 düştü.

Özdemir, konut üreticisi inşaatçılardan gelen talebin zayıf olduğunu belirterek, “Yılın ilk altı ayında konut sektöründe yavaşlama var. Altyapı projeleri dediğimiz işler ise şu anda bütçe disiplini altında devam ediyor. Yeni ekonomik program yayınlandı. Burada devlet harcamaları belli” dedi, ancak ayrıntı vermedi.

Özdemir, yurtiçi çimento satış fiyatının ton başına ortalama 35 euro ile yurtdışına kıyasla çok geride olduğunu belirterek, düşük fiyatın sektörün büyümesine ve finansmanların geri ödemesine olumsuz etkisinin olduğunu söyledi.

İmalat kapasite kullanım oranları geçen yıl yüzde 54’e kadar gerileyen üreticiler, çimento taşınması zor ve maliyetli bir ürün olsa da iç pazardaki daralmayı telafi etmek için ihracata yöneldi. Yılın ilk yarısında çimento ihracatı yüzde 38 artarak 5.3 milyon ton, çimentonun hammaddesi klinker ihrcatı yüzde 116 artarak 6 milyon tona çıktı.

İhracatın toplam değeri ise yüzde 46 artışla 444 milyon dolara yükseldi. İlk altı ay itibarıyla sektör geçen yıl toplam 614 milyon dolar olan ihracatın yüzde 72’sini gerçekleştirmiş oldu.