17 Haziran 2019 Pazartesi
Ana Sayfa / Yapı Malzemeleri / Çimentoya yüzde 40 zam geliyor
inşaat

Çimentoya yüzde 40 zam geliyor

Türkiye ekonomisinin lokomotifi inşaat sektöründeki tehlike çanları çalmaya devam ederken, bir kötü haberde çimento sektöründen geldi.

Çimento üreticileri 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere fiyatlara yüzde 35 ile 42 oranında zam yaptı. Ton fiyatı 65 ile 75 arasında artacak olmasına tepki gösteren Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Danış, “Yaklaşık 1.5 aydır zam oranı ve zamanlama konusunda çimento üreticileri ile pazarlık halindeydik, ancak ne yazık ki taleplerimiz dikkate alınmadı” dedi.

Hazır betoncuların tarihinin en zorlu dönemini geçirdiğini kaydeden Danış, “2018 yılında yüzde çimentonun fiyatı yüzde 30-35 oranında arttı. Gerekçesi ise döviz kuru ile enerji maliyetlerinin artmasıydı. Dolar Ağustos’ta 6.60 liraydı şu anda 5.30 seviyelerine geriledi. Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında indirim başladı. Enflasyondan kaynaklanan maliyet artışı zaten fiyatlara yansımışken yılın hemen başında yüzde 40 zamma gerekçe gösteremezler” diye konuştu.

Söz konusu zamla birlikte birçok hazır betoncunun üretimi durduracağını kaydeden Danış, “Sadece son birkaç ayda İstanbul Anadolu Yakası’nda beş üretici faaliyetlerine ara verdiğini ve konkordato talebinde bulundu. Bu sayı daha da artacaktır” dedi.

Türkiye’de bir çimento kartelinin oluştuğunu öne süren Cemalettin Danış, firmaların farklı zamanlarda farklı oranlarda fiyat artışı açıklayarak rekabet hukukunun önüne geçmeye çalıştığını belirterek, hükümetin devreye girmesi gerektiğini ifade etti.

Çimentoya zammın ilk İstanbul’dan başlayıp, sonra Kocaeli bölgesine, oradan da diğer şehirlere yayılacağına işaret eden Danış, “İnşaat sektörü zaten zor bir dönemden geçiyor. Müteahhitler ev satamadığı için borcunu ödeyemiyor. Hazır betoncular tahsilat yapamazken, bankalardan da finansman bulamıyor. İşler bu kadar kötüyken, sektörün üzerinde bir kambur yaratmanın ne alemi var” diye sordu.