13 Aralık 2018 Perşembe
Ana Sayfa / Dünya / Çin konut fiyat endeksi metodunu değiştirecek
kredi

Çin konut fiyat endeksi metodunu değiştirecek

Çin mevcut sistemin “yeni zorluklarla” karşılaştıkça konut fiyat endeksinin hesaplanmasına ilişkin metodolojide değişiklikler yapacağını söyledi.

Çin’in resmi konut fiyat endeksinin güvenilirliğini uzun zamandır sorgulanıyordu. Resmi endeks ile halkın fiyat artışları konusundaki genel algılamaları arasında önemli bir tutarsızlık bulunuyordu.

Ulusal İstatistik Bürosu (UBS) genel müdür yardımcısı Li Xiaochao, konuyla ilgili bu hafta konuk Alman delegasyonu ile bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Li, zorlukların ne olduğunu belirtmedi ancak Çin, konut fiyat istatistik sistemini ve hesaplama metodolojisini “gayrimenkul piyasasındaki devlet kontrolünü daha kolay hale getirmek” için daha da iyileştireceklerini söyledi.

Bir zaman çizelgesi vermeyen Li, ancak değişiklikler öncesinde Avrupa Birliği ve Almanya’nın deneyimlerinden aktif olarak faydalanacaklarını bildirdi.

Çin 1997’de gayrimenkul fiyat araştırması sistemini ilk kez kurdu ve o zamandan beri kapsadığı şehir sayısının genişletilmesi de dahil olmak üzere metodolojisinde iki önemli değişiklik getirdi. NBS şimdi her ay 70 büyük ve orta ölçekli şehri kapsayan bir emlak fiyat endeksi yayınlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir