24 Haziran 2019 Pazartesi
Ana Sayfa / Dünya / Çin konut ve arsa fiyat artışını durduracak
çin

Çin konut ve arsa fiyat artışını durduracak

Çin Devlet televizyonu CCTV’ye göre, Çin’in konut otoritesi 2019’da arsa ve konut fiyatlarını artışını durdurmak ve ev satın alım hızını düşürmek için kiralık konut arzını artırma sözü verdi.

Konut sektöründe yaşanan hızlı büyümenin ardından Çin devleti, 2016 yılının ortasından bu yana, devasa mülk piyasası üzerindeki düzenleyici kontrolünü kademeli olarak artırdı. Ancak, ekonomik büyüme yavaşlarken ve konuttan kaynaklanan risklerin yönetilmesi öncelikli olmaya devam ederken, konut fiyatları da artmaya devam etti.

CCTV’nin aktardığına göre, İskân Bakanlığı bir çalışma toplantısından sonra yaptığı açıklamada, emlak piyasası risklerinin kararlılıkla çözüleceğini söyledi.

İskan Bakanlığı, emlak piyasasındaki spekülasyonları durdururken, konut politikalarının sürekliliğini ve istikrarını sağlamak için spekülatif olmayan “makul” konut talebini de destekleyeceğini belirtti. Çin, büyük şehirlerde kontroller uygulayarak, küçük şehirlerde ise konut stoklarını eritecek önlemleri alarak, emlak fiyatlarını yönetmeye çalışan, ikili bir yol izledi.

Bakanlık, ayrıca ülke genelinde de on milyonlarca sağlıklı konut özelliği taşımayan evi ortadan kaldırarak; bir gecekondu geliştirme programını sürdürmeye devam edecek.