18 Temmuz 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Politika / Devletin konut hesabına katkısı 5 bin lira artacak
tbmm

Devletin konut hesabına katkısı 5 bin lira artacak

İlk kez ev sahibi olacaklara 20 bin lira devlet desteği veren konut hesabı düzenlemesinde değişikliğe gidiliyor.

AK Parti’li milletvekilleri Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verdi.

Teklifle, konut hesabı uygulamasının daha etkin ve tasarrufları artırıcı bir sistem haline getirilmesini teminen sistemin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanması ve yürütülmesine ilişkin düzenleme yapılıyor.

Buna göre, Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına devlet katkısı ödenebilecek.

Ödenecek devlet katkısı sadece bir konut edinimi ile sınırlı olup ödenecek devlet katkısı, katılımcı bazında bu hesaplarda biriken toplam tutarın yüzde 25’ini geçemeyecek.

Devlet katkısı ödemesi katılımcı bazında azami 25 bin lirayı geçemeyecek. Azami tutar her yıl yeniden değerleme oranı kadar artırılacak.

Azami tutarı dört katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkili olacak. Devlet katkısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten defaten karşılanacak ve hak sahibine, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek.