21 Haziran 2018 Perşembe
Ana Sayfa / Dünya / Dubai emlak piyasası ivme kaybediyor
Nuvo Dragos
dubai

Dubai emlak piyasası ivme kaybediyor

Dubai’de satılık konut fiyatları ve kira bedellerinde düşüş bekleniyor.  Uzmanlara göre,  istihdamdaki kayıplar ve hane halkı gelirlerinin düşmesi şehir genelindeki taşınmazlarda boşlukları artırıyor.

Gayrimenkul üzerinde uzmanlaşmış bir danışma firması olan Phidar’ın genel müdürü Jesse Downs tarafından Dubai emlak piyasasına ilişkin hazırlanan raporda şu tespitlere yer verildi:

  • 2017 yılının başında itibaren Dubai emlak piyasasında çatlaklar ortaya çıkmaya başladı. Tamamlanan mülklerin satış hacmi son altı yılın en düşük seviyesinde ve boşluklar şehir genelinde artıyor.
  • Villa tipi yapılarda fiyatlar son bir yılda ortalama yüzde 10.2 geriledi, apartman dairelerinde ise fiyatlar sabit kaldı. Kira bedelleri ise villalarda yüzde 4.9 oranında artarken, apartman dairelerindeki düşüş yüzde 3.4 oldu.
  • Dubai’de satılık konut fiyatlarının yılda yüzde 15 ila 20 oranında değer kazandığı dönem geride kalmışa benziyor. Geliştiriciler, yeni durumu yavaş yavaş kabullenmeye başlıyor ve fiyatları ona göre belirliyor.
  • Dubai’de bazı gayrimenkul geliştiricileri alıcılara mülkün değerinin yüzde 40 ila 60’ına kadar denk gelen miktarı teslimden sonra ödeyebilme şansı sunuyor. Satışları artıran bu sübvansiyonun aşırı ısınmaya yol açması ve firmalar üzerinde mali yükü artırmasından endişe ediliyor.

Emlak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir