18 Ocak 2019 Cuma
Ana Sayfa / Güncel / Emlakçılar yasal düzenleme istiyor
emlakçı

Emlakçılar yasal düzenleme istiyor

Konut ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu ihtiyaç nedeniyle inşaatlar çoğalırken, emlak piyasasında hareketlilik devam ediyor. Ancak emlakçılar arasında “kayıt dışılık’ en büyük sorun. Bu durum ev alanları da mağdur ediyor.

Marmara Emlak Müşavirleri Demeği Başkanı Adnan Yeşiltaş, “Emlakçıyı ve vatandaşı korumak için Emlak Kanunu’nun bir an önce çıkması şart” dedi.

İTİBAR SORUNU VAR

Emlakçılık mesleğinin bir itibar problemi olduğunu söyleyen Adnan Yeşiltaş, “Herkes emlakçı oldu. Biz bu kişileri “ayakçı’ olarak adlandırıyoruz” dedi. Yeşiltaş, “Komisyon ücreti satışta alıcıdan ve satıcıdan ayrı olmak üzere yüzde 3. Kirada ise yıllık kiranın yüzde 12’si. Ayakçılar buna sadık kalmıyor. 500 bin liralık evi 550 bine satıp üstüne bir de komisyon alıyor” diye konuştu.

Tapu dairelerinde emlakçılar için ayrı bir oda olması gerektiğini söyleyen Adnan Yeşiltaş, şunları söyledi: “Gizlice para saymak zorunda kalıyoruz. Kapkaç olaylan yaşanıyor. Ayrıca tapu harçları da çok yüksek. Harç, satılan rakamın binde 2’si olarak alınıyor. Örneğin 100 bin liralık bir dairede alıcıdan ve satıcıdan 2000 lira olmak üzere 4000 lira harç alınıyor. Oranın yüksek olması, vatandaşı eksik beyan vermeye zorluyor. Oran binde 1 olmalı.”

BAKKALLAR GİBİ YOK OLACAKLAR

Maliye’de kaydı olmayan emlakçıya sertifika verilmemesi gerektiğini belirten Adnan Yeşiltaş, şöyle konuştu: “Yaklaşık 160 bin kayıt dışı emlakçı var. Sertikayı parayla veren var. Kapıcıya, berbere dahi veriyorlar. Bunların dışında bir de çok uluslu emlak firmaları var. Onlar yüzünden yerel emlakçılar piyasada tutunamıyor. Yerellerin de kurumsallaşması lazım. Aksi takdirde bakkallar gibi yok olacaklar.”

Hülya Çaylak / Posta