18 Mayıs 2019 Cumartesi
Ana Sayfa / Uzman Görüşü / Erden Timur: Arsada “sat-pişman ol” dönemi
erden timur

Erden Timur: Arsada “sat-pişman ol” dönemi

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, bir grup gazeteciyle konut sektöründeki son gelişmeleri paylaştı.

Sektördeki fiyat dengeleriyle ilgili bilgileri aktaran Erden Timur, bu noktada arsa fiyatlarıyla ilgili ilginç bir noktaya değinerek şunları anlattı: “Ben konut sektörüne girdiğimden bu yana hayatımdaki en ucuz arsa dönemini yaşıyoruz. Hatta Avrupalı ortaklarımız bu ucuzluk nedeniyle bize “Yeni ortak projelere başlayalım” diyorlar. (Avrupa Yatımı ve Kalkınma Bankası EBRD gibi.)

Şu an Nef olarak 4 tane projemiz satışta. Projelerimiz belli bir noktaya geldikten sonra genelde başka bir projeye başlıyoruz. Kaynak anlamında sadece bireylerin değil kurumların da bu yönde ihtiyaçları oluyor. Dolayısıyla kimisi de arsasını satarak bu kaynak oluşturma ihtiyacını gideriyor. Bu dönemi ben sat-pişman ol dönemi olarak yorumluyorum.”

DÖVİZ ARTINCA YABANCIYA SATIŞ YÜZDE 30 ARTTI

Sektörde durgunluk tartışmalarının olduğu böylesi bir dönemde yabancıların konut almak için Türkiye’ye geldiğine de dikkat çeken Erden Timur, “Türkiye’de konut, döviz bazında hiç bu kadar uygun olmamıştı. O yüzden yabancıların yoğun bir ilgisi olduğunu çok net olarak söyleyebilirim. Yerliye satışta bir miktar yavaşlama yaşanıyor olabilir. Fakat yabancıya satışta yüzde 30’luk bir artış var” ifadelerini kullandı.

KONUTTA KAMPANYA DOPİNG OLDU

Bu noktada yerliye satış konusunda “yüzde 20 indirim ve yüzde 0.98’lik faiz” kampanyasının da konut satışlarını canlandırdığına dikkat çeken Erden Timur, “Şimdi zaten konut fiyatları artmıyor. Seçimden sonra da piyasanın açılabileceği ihtimalini görenler “Biz en iyisi bu fırsatı kaçırmayalım” diyorlar. Kampanyada geçen sürede 2 bin adetlik satış olmuş galiba. Beklenti 15 Haziran’a kadar 9 milyar liralık satış. Ortalamaya baktığımızda 800 bin TL’den yaklaşık 11 bin adet konut ediyor. 41 firma katılmıştı. Bu da firma başına günde 7-8 satış anlamına geliyor ki kampanyaya katılan firma sayısı 60’a yükseldi bildiğim kadarıyla” dedi ve ekledi: “Bu ilgi devam ederse belki kampanya süresini uzatabilirler.”