6 Temmuz 2020 Pazartesi
Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Faiz indirimler kontrollü şekilde sürecek
recep tayyip erdoğan

Erdoğan: Faiz indirimler kontrollü şekilde sürecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2019’da başlayan faiz indirimlerinin önemine dikkat çekerek, ekonominin gerçeklerine uygun olarak faiz indirimlerini kontrollü şekilde sürdüreceklerini enflasyonda ise yüzde 8.5 olan hedefin altına gerileme olabileceğini söyledi.

AKP Grup toplantısında yağtığı konuşmada Erdoğan, “Görüldüğü gibi faizler indiği halde ne döviz kuru patladı ne enflasyon zıpladı ne piyalasalar karıştı ne başka bir sıkıntı yaşandı. Tam tersi, açıklanan her gösterge daha iyiye doğru bir gidişe işaret ediyor. Eskiden beri sürekli ‘faizleri indirirseniz batarsınız bitersiniz’ diyen zihniyete verilmiş en güzel cevaptır. Ekonomimizin gerçeklerine uygun olarak bu süreci kontrollü bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan, faizlerin tarihte eşine az rastlanacak şekilde dört ayrı indirimle 2019 yılını yüzde 12 ile kapattığını belirterek, “Bu yılın ilk ayında faiz yüzde 11.25’e geriledi. Risk göstergemiz 235’e geriledi. Borsamız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Ocak ayında yıllık bazda TÜFE 12.2 ve ÜFE yüzde 8.8 olarak gerçekleşti. İnşallah enflasyonda yıl sonu hedefimiz olan yüzde 8.5’in bile altına ineceğiz” diye konuştu.