6 Temmuz 2020 Pazartesi
Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Kanal İstanbul’da ihaleye yakında çıkılacak
recep tayyip erdoğan

Erdoğan: Kanal İstanbul’da ihaleye yakında çıkılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu. “Süreç başlamış ve belirli aşamaya gelinmiştir. İhaleye de yakında çıkılacaktır” diyen Erdoğan Kanal İstanbul projesiyle ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’ye küçük düşünmek yakışmaz. Kanal İstanbul işte böyle bir projedir. Bu akşam yatıp sabah kalkınca karar verdiğimiz bir proje değil. Biz bunu seçim kampanyamızda milletimizin takdirine sunduk ve onayını aldık. Ardından uzun uzun çalışılmış ve bu aşamaya gelmiştir. Derinliği 21 metreye yakın olacak, bünyesinde 2 liman, bir yat limanı, lojistik merkezi, 2 demir yolu geçişiyle bir dünya çapında eser olacaktır. Yaklaşık 10 bin kişiyi istihdam edecektir.

Bunun güzergahı da belirlenmiştir. Bakanlığımız bu planı onayladı ve ÇED raporu tamamlandı ve askıya çıktı. Küçükçekmece gölünden başlayacak proje Karadeniz’e ulaşan bir hat boyunca devam edecektir. Yap işlet devret modeliyle ilgili malum çevrenin iptal başvurusunu AYM reddetmiştir.

Bir başka deyişle karar verilmiş, süreç başlamış ve belirli aşamaya gelinmiştir. Hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir. İnşallah bununla ilgili ihaleye de yakında çıkılacaktır.”