19 Mayıs 2019 Pazar
Ana Sayfa / Politika / Erdoğan: Kanal İstanbul’un çevresine butik şehirler kuracağız
erdoğan

Erdoğan: Kanal İstanbul’un çevresine butik şehirler kuracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı Kanal D ve CNN TÜRK ortak yayınında Kanal İstanbul projesiyle ilgili soruları yanıtladı.

Kanal İstanbul Projesi’ne dair muhalefetin açıklamaları ve Kanal İstanbul’un neden gerekli olduğuna ilişkin bir soru üzerine Erdoğan şunları söyledi:

“Kanal İstanbul, stratejik bir projedir. Bunu yaptığımız anda İstanbul’umuza ayrı bir güzelliği katarken stratejik bir damgayı da vuracağız.

Bölgeye kat sayısı itibarıyla zemin+5 şeklinde binalar yaparak ayrı bir güzellik getirmenin gayreti içinde olacağız.

Kanal İstanbul’u anlamayanlar ne İstanbul’u ne Türkiye’yi anlayabilirler. Demek ki bunların böyle bir ufku, hayali, derdi yok.

Kanal İstanbul’un her iki tarafında biz yeni butik şehirler kuracağız. Bu şehirlerle İstanbul’un güzelliğine bir güzellik katacağız. Şu anda Panama’yı kimse bilmez ama kanalıyla tanınıyor. Aynı şekilde Süveyş. Kanal İstanbul da bizim stratejik önemimizi artıracak.

Boğaz, o tehditlerden kurtulmuş olacak. Sadece orada turistleri gezdiren gemiler olacak. Büyük gemilerin hepsini Kanal İstanbul’dan geçirmek suretiyle bu tehditten kurtulalım..”