19 Eylül 2018 Çarşamba
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Erhan Boysanoğlu: İşler o kadar da parlak değil
erhan boysanoğlu

Erhan Boysanoğlu: İşler o kadar da parlak değil

MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu İstanbul’da 19 Eylül 2017 günü düzenlenen basın toplantısında inşaat sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rant tartışmaları, fiyatta balon ve konut fazlasıyla ilgili konuların gündemden düşmediğine dikkat çeken Erhan Boysanoğlu “Ama kimse sürdürülebilirlik konusunda bir şey söylemiyor. Bu kadar ekonomiye destek veren bir sektörde yaşanacak olumsuz bir gelişme tüm Türkiye’yi etkiler” dedi.

50 yıla yakın bir süredir inşaat sektörünün içinde olduğunu söyleyen Boysanoğlu, “Sektör o kadar parlak anlatılıyor ki… Ancak o kadar da parlak olmadığını hissediyorsunuz. Türkiye neyse sektör de o sonuçta… Her girenin bu sektör içinde kalma şansı yok. Geçmişe dönüp bakılırsa bazı isimlerin piyasadan çekildiği görülür” diye konuştu.

Türkiye’de konut satışlarından alınacak KDV’nin evlerin büyüklüğüne göre belirlendiğini hatırlatan Boysanoğlu, “Düğünlerde 3 çocuk, 5 çocuk isteniyor. Ama vergilendirmede çok çocuğu olan cezalandırılıyor. Çünkü bu ailelere çok odalı ve 150 metrekareden büyük ev lazım. O zamanda en yüksek vergi dilimini ödemesi gerekiyor. Bir çok ülkede sabit KDV oranı var, konutta vergi düzeni değiştirilmeli” diye konuştu.

VERİLER SAĞLIKLI DEĞİL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı konut satış verilerinin doğruluğu konusunda bazı sorunlar olduğunu ifade eden Erhan Boysanoğlu, “Tapu kayıtları üzerinden veriler açıklanıyor, bu rakamlar iki – üç yıl geriden geliyor ve ortaya doğru bir netice çıkmıyor. Sağlıklı veriye ulaşmak için tüm konut satışlarının sadece banka üzerinden gerçekleşmesi gerekiyor” dedi.

Konut satış verilerinin düzeltilmesi halinde satılan daire tiplerine bakılarak ihtiyaca yönelik konutlar üretilebileceğini ifade eden Boysanoğlu, sektörde çok fazla oyuncunun olmasının gelecekte sıkıntı yaratabileceğini kaydetti.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İSTENEN OLMADI

Hükümetin kanunlar ve yönetmelikler aracılığıyla sektöre zaman zaman müdahale ettiğine dikkat çeken Boysanoğlu, “Bu adımlar uzun süreçte işi çıkmaza da sokabilir parlak hale de getirebilir. Çok hızlı değişimler, çok ani kararlar bizim sektöre iyi gelmiyor. Kanunların, yönetmeliklerin sürdürülebilir olması lazım. Bunlardaki değişimler bazen sektöre katma değer yaratıyor gibi görünüyor ama sonunda başka eksiler getiriyor” değerlendirmesini yaptı.

Arsa sahipleriyle müteahhitler arasında gerçekleştirilen yüzde 50 – 50 kat karşılığı anlaşması devam ettiği sürece eve ihtiyacı olan kesimin ev sahibi olmasının imkansız hale geleceğini savunan Erhan Boysanoğlu, “Bunun yeniden biçimlenmesi lazım ve devletin ucuz arsa üretmesi gerekiyor” dedi.

Kentsel dönüşümün bekleneni vermediğini ve rant olayı haline döndüğünü ifade eden Boysanoğlu, yürürlüğe girecek yeni imar yönetmeliği için ise “Belediyelerin imar yönetmeliğini farklı algılaması ve hükümetin az katlı düşük yoğunluklu yapılaşmaya gitmek istemesi nedeniyle imar yönetmeliği değiştirildi. Eğer emsale inşaat hakkı aynı kalırsa ve yükseklik sınırlaması getirilirse, yeşil alan kazanma şansınız yok. Düzenleme bu haliyle yürürlüğe girerse ileride sıkıntılar ortaya çıkacaktır” dedi.

Esen ŞAHİN / Emlak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir