13 Aralık 2018 Perşembe
Ana Sayfa / Uzman Görüşü / Erilkun: TEOG’un kaldırılması Emlak sektörüne yüzde 7 artış getirir

Erilkun: TEOG’un kaldırılması Emlak sektörüne yüzde 7 artış getirir

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan ve TEOG’un yerine uygulanacak Mahalli Yerleştirme Sınavı’ndan ötürü aileler hedef bölgelerde şimdiden emlak aramaya başladı. Bu sistemle sınava girecek öğrenciler başarısız olduklarında ikametgah adreslerine en yakın okula yerleştirilecek. Ancak sınavın ana amacı zaten fen liseleri ya da proje okulları olarak adlandırılan özel konseptli okullara geçiş olduğu için Haziran 2018’de yapılacak sınav öncesinde aileler şimdiden hedefledikleri okulların bulundukları bölgelerde emlak arayışına başladı.

Yeni Yıldan İtibaren Kiralıklarda Minimum Yüzde 7 Artış Bekleniyor

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Mahalli Yerleştirme Sınavları’ndaki ana amacın TEOG’da olduğu gibi öğrencinin özel olarak hedeflediği okula girmesi olduğunu belirterek “Bunun için 5 tercih hakkı bulunan aileler tercihlerinin bulunduğu lokasyonlarda, bahar dönemindeki fiyat artışlarından etkilenmemek amacıyla şimdiden kiralık ev arayışına başladı” dedi. Kiralık ev arayışlarının Avrupa Yakası’nda Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Beylikdüzü; Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy, Kartal ve Ataşehir bölgelerinde yoğunlaştığını belirten Hakan Erilkun şunları söyledi:

“Bahar döneminde kiralama fiyatlarında olağandan daha hızlı bir değer artışı olacağı açıktır. İşte bu nedenle gerek Anadolu Yakası’nda Kartal, Ataşehir ve Kadıköy’de gerekse Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Avcılar ve Beşiktaş bölgelerinde kiralık değerleri yeni yıldan itibaren en az yüzde 7 oranında artacaktır.

Kiralama Yerine Satın Alma Tercihi Artar

Bu hareketlenmenin satın alma hızını artıracağına da dikkat çeken TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şöyle devam etti:

“Yeni sistemle tercih edilen lisenin, devamındaki eğitim kurumu ile paralel olması hedeflendiği için aslında Mahalli Yerleştirme Sınavı ile yapılan tercih büyük oranda lise sonrasındaki eğitimi de şimdiden belirlemiş olacak. Bu nedenle üniversite öncesinde özellikle Beylikdüzü, Avcılar ve Ataşehir’deki 1+1 dairelerde gerçekleştirilen kiralama yerine satın alma tercihi yeni yıldan itibaren çok daha fazla görülecek. Zira uzun süreli kiralama olacağı için bazı bölgelerde gayrimenkulü satın almak çok daha cazip hale gelecek, bu da satış fiyatlarının yüzde 5 oranında yükselmesine neden olacaktır.”

TGM Trend Gayrimenkul Hakkında: İnşaat, otomotiv ve sigorta sektörü ile interaktif medya alanlarında yaklaşık 40 yıldır faaliyet gösteren Konya merkezli Aydın Holding tarafından kurulan ve ‘Gayrimenkul Çözüm Merkezi’ konseptiyle hizmet veren ilk ve tek franchise zinciridir. TGM Trend Gayrimenkul İstanbul Ümraniye Şerifali, İstanbul Ataşehir, İstanbul Arnavutköy, Hadımköy, İstanbul Kartal, İstanbul Kayaşehir Bulvar, İstanbul Kayaşehir 24. Bölge, İstanbul Başakşehir Medikule, İzmir Karşıyaka, Konya Selçuklu, Konya Selçuklu Bulvar, Eskişehir, Bursa İnegöl, Afyonkarahisar, Çorum, Trabzon, Ordu ve Kıbrıs Girne bölgelerinde olmak üzere toplam 18 bayisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir