23 Ocak 2019 Çarşamba
Ana Sayfa / Ekonomi / Fitch’den Türkiye yorumu: Söylemler ekonomide riskleri artırıyor
fitch

Fitch’den Türkiye yorumu: Söylemler ekonomide riskleri artırıyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının Haziran ayında yapılacak seçimlerden sonra keyfi politika yapımı ve politika öngörülebilirliğinin baskı altına girmesi olasılığını gündeme getirdiğini belirtti.

Fitch ayrıca bu durumu daha zorlu küresel finansman koşullarının Türkiye’nin dış finansman ihtiyacının yarattığı kırılganlığı test edeceği bir zamanda gelmesi muhtemel olduğunu belirtti.

Raporda TL’nin Pazartesi günü yaşadığı zayıflamaya ve dolar ve euro karşısında rekor dip seviyeleri görmesine vurgu yapılırken, TL’deki değer kaybının genişleyen cari açık, çift
haneli enflasyon ve politik ve jeopolitik baskılar gibi birçok faktörle ilgili olduğu belirtildi. Fitch Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında geç likidite penceresi (GLP) faizini 75 baz puan artırdığını ancak TL’nin Erdoğan’ın açıklamalarının ardından değer kaybetmeye devam ettiğine de dikkat çekti.

Erdoğan Londra’da Bloomberg TV’de yer alan konuşmasında, “Tabii ki TCMB bağımsızlığı söz konusudur. Ama TCMB bağımsızlığının gereği ile kalkıp, herhalde yürütmenin başı olan bir başkanın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. O da buna göre değerlendirmelerini yapacaktır. Adımlarını ona göre yapacaktır. Ben bunun gelecek için çok isabetli adımların atılmasına vesile olacağına inanıyorum” demişti.

Bu açıklamalar son dönemde dolar/TL’deki yükselişte önemli bir etken olarak gösterildi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişin Türkiye’de kontrol ve dengeleme (checks and balances) ve kurumsal bağımsızlığın aşınmasını güçlendireceğini belirten Fitch, Türkiye’nin kredi notunu 2017’de ‘BB+/Durağan’a indirmelerinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu hatırlattı.

TCMB’nin TL’deki değer kaybı sonrasında piyasalardaki gelişmeleri yakından izlediğini ve gerekli tedbirlerin alınacağını açıkladığına işaret eden Fitch açıklaması şöyle devam etti:

“Yaşanan son gelişmeler bizim, TCMB’nin kurdaki zayıflığa yanıt verme istekliliğinin devam ettiği görüşümüzü değiştirmedi. Geçtiğimiz ay yapılan faiz artırımı (TCMB’nin) sıkılaşan global finansal şartlar ve yükselen petrol fiyatlarının, Türkiye’de seçim kampanyası ile bir araya gelmesinden kaynaklı risklerin bilincinde olunduğuna işaret etti.”