20 Mart 2019 Çarşamba
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Fuzul Grup 4 bin konut inşa edecek
konut inşaatı

Fuzul Grup 4 bin konut inşa edecek

Güzergâhı 15 Ocak’ta netleşen Kanal İstanbul, her geçen gün gündemde daha geniş yankılanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde Boğaz’da yaşanan ve şans eseri can kaybı olmadan atlatılan tanker kazasının ardından Kanal İstanbul projesinin önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul’un ihalesini yapmamız olmazsa olmaz hale geldi. İşte son Boğaz’daki kaza bunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu, daha bekleyemeyiz. Bu ihalenin süratle yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söylediği Kanal İstanbul için markalı konut üreticileri de planlarını hızlandırdı.

Kanal İstanbul projesi ile eşzamanlı etrafından oluşacak yeni yerleşim bölgeleri için dersine 6 yıl önceden çalışmaya başlayan Fuzul Grup, bu güzergâhta 150 dönüm arazi topladı. Bunun için 50 milyon dolar yatırım yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini açıklayan Fuzul Grup Yönetim Kurulu üyesi Zeki Akbal, “Fuzul Grup olarak, eskiden beri şehrin sınır bölgelerinden arsa topluyoruz. Bölgede yaklaşık 5 bin konut planlıyoruz” dedi.

Babacan Yapı da bu güzergâhta 600 dönümün üzerinde arazi topladığını açıkladı. Kanal’ın güzergahında yer alan Başakşehir, Küçükçekmece ve Ispartakule hattına bakınca da TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO projelerinin ağırlığı dikkat çekiyor.

Şirket ihale edip özel sektör işbirliği ile Kayabaşı, Hoşdere, Küçükçekmece hattında 30 projeye imza atıyor. Emlak Konut’un bu güzergâhta 4.6 milyon metrekare de arsası var. Bu alanda yaklaşık 23 bin konutun hayata geçmesi bekleniyor. Öte yandan Artaş İnşaat’ın da Resneli bölgesinde 400-500 dönüm arsası olduğu biliniyor.

Zeki Akbal, bu yılki yatırım planları arasında 750 konutluk bir proje geliştirmek olduğunu belirterek, “Emlak Konut GYO ve TOKİ ihalelerini takip ediyoruz. 1 milyar TL kadar bir bütçe ayırdık. İhale olmazsa, kendimiz bir proje geliştireceğiz” dedi.

2020’ye kadar da 1 milyar Euro değerinde 3-4 bin konutluk bir yatırım planladıklarını dile getiren Akbal, 2019’da Başakşehir’de 500 milyon TL yatırımla 450 konutluk bir projeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Erdem Aktürk / Habertürk