22 Şubat 2019 Cuma
Ana Sayfa / Emlak Rehberi / Gayrimenkul geliştiricilerinin gözü öğrenci ve yaşlılarda
inşaat ihale imar

Gayrimenkul geliştiricilerinin gözü öğrenci ve yaşlılarda

Türk gayrimenkul piyasası son 15 yılın en zorlu dönemini yaşıyor. Kredi faizlerindeki artış nedeniyle zor günler geçiren konut üreticilerinin elinde satılmayı bekleyen dairelerin sayısı çoğalıyor. Ekonomideki bozulma nedeniyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerdeki plazalardaki boşluk oranı yüzde 30 seviyelerini aşarken, yapımı devam eden ofis projelerinin tamamlanmasıyla bu oranın daha da artması bekleniyor. Sayıları son yıllarda hızla artan alışveriş merkezlerinde yüksek kira bedelleri ve ciroda düşüşler nedeniyle kapısına kilit vurulan dükkanlarının sayısının hızla artması yatırımcıları kara kara düşündürüyor.

Konut, ofis, AVM üçgenine sıkışan Türk gayrimenkul sektörünün oyuncuları farklı yönlere  yelken açarak rotayı başka denizlere çevirdi. İhtiyaç sahibi kesimin erişimde zorlanması ve yatırım amaçlı alıcıların getiri oranlarından memnun olmaması nedeniyle ev talebinin yavaşlaması üzerine konut üreticileri radarına öğrenci ve yaşlıları aldı.

YATIRIM GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ KISA

Dünyada gayrimenkul sektöründe alternatif bir yatırım imkanı olarak değerlendirilen ve yatırım hacmi 200 milyar dolara ulaşan öğrenci evleri pazarı Türkiye’de hızla büyümeye başladı.  Yüksek doluluk seviyeleri, yüksek talep ve artan kiraların öğrenci evi yatırımcısına ciddi avantajlar sunması hem geliştiricilerin hem de yatırımcıların bu gayrimenkul enstrümanına yönelmesine neden oluyor.  Yatırım fonları, şirketler ve finansal kurumların büyük ölçekli yatırımlarının yanı sıra son dönemde “öğrenci evi” konseptiyle inşa edilen projeler kira garantisi ve yıllık yüzde 14’ü bulan yatırım geri dönüş oranıyla küçük yatırımcıların ilgisini çekiyor. İstanbul’da bazı konut projelerinde yer alan bağımsız bloklar birer öğrenci evine çevrilirken, genç nüfusun yoğun olduğu Anadolu’daki üniversite şehirlerinde de öğrenci evi konseptiyle inşa edilen projelerin sayısı çoğalıyor. Projelerde, öğrencilerin keyifle zaman geçirebileceği özel tasarlanmış ortak sosyal alanlar, kafeler, kat mutfakları, sinema salonu,  restoranlar, özel mutfaklar, çalışma – oyun odaları ve hobi alanları yer alıyor.

HER ŞEY DAHİL EV HAYATI

Yatırımcılar, geliştiriciler, kredi verenler, aracılar ve danışmanlardan oluşan, tanınmış 800’den fazla gayrimenkul profesyonelinin görüşüne başvurularak Urban Land Institute (ULI) ve PwC tarafından hazırlanan Gayrimenkulde Gelişen Trendler 2018 Raporu’na göre de ‘niş’ yatırım alanlarının ilk sırasında öğrenci evleri üçüncü sırasında ise yaşlı yaşam merkezleri ise bulunuyor.

Yalnız kalan, bakıma muhtaç veya düzenli sağlık kontrollerinin yapılması gereken 55 yaş ve üzeri kişilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kurgulanan yaşlı yaşam merkezleri şehir içinde rezidans şehir dışında ise köy konseptiyle geliştiriliyor. İçerisinde hobi bahçelerinden spor alanlarına kültür sanat merkezinden atölyelere kadar birçok sosyal imkanı barından yaşlı yaşam merkezlerinde sağlık, konaklama, yeme-içme hizmetlerinin sunulduğu 1+1, 2+1 tipinde konutlar bulunuyor.