19 Haziran 2018 Salı
Ana Sayfa / Emlak Rehberi / Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat!
Nuvo Dragos
emlak 56

Gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat!

Yatırım amaçlı gayrimenkul satın almayı mı düşünüyorsunuz? Birçok kişi hem hisse senedi hem de tahvil piyasa değerlemeleri konusunda endişe duyduğu için yalnız değilsiniz.

Gayrimenkul sadece iyi gelir sağlayamaz, aynı zamanda doğal olarak enflasyon canavarına karşı korunmanın harika bir  aracıdır.

Tarihsel olarak bakıldığında gayrimenkulde değerlenmesi artı kira geliri dikkate alındığında, mevduat faizi, döviz kuru ve hisse senedi gibi finansal yatırım araçlarından daha fazla kazandırdığı görülmüştür.

Gayrimenkulde çok fazla vergi avantajı vardır. Örneğin mevduattaki gibi kazancınızın yüzde 15’ini vergi olarak vermezseniz. Alırken KDV indirimi, damga vergisi ve tapu harcı indirimlerinden de kazançlı çıkarsınız.

Satın aldığınız gayrimenkulde iyileştirmeler yaparak daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Ancak, gayrimenkul yatırımı herkes için değildir. Öncelikle, alacağınız evin bedelinin minimum yüzde 20’sini peşinat olarak verebilmelisiniz. Bankaların gözünde kredibilitenizin yüksek olmak gerekiyor.

Gayrimenkul satın almak, karşılıklı bir fon satın almak kadar kolay değil. Muhtemelen araştırma yapmak ve mülklere bakmak için çok zaman harcamanız gerekir ve birinci, ikinci veya hatta üçüncü tercihinizi alamazsınız. Bir kez imzalanmış bir sözleşmeniz varsa, işlemi tamamlamak için birçok telefon görüşmesi, e-posta ve evrak işi sizi bekliyor.

Genellikle gayrimenkulü bir hisse senedi veya yatırım fonu gibi hızlı bir şekilde satamazsınız ve işlem maliyetleri yüksek olabilir. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı için gerekli sabra ve zamana sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir