31 Mayıs 2020 Pazar
Ana Sayfa / Dekorasyon / Gayrimenkulde yeni formül: Yenile-sat!
hafele

Gayrimenkulde yeni formül: Yenile-sat!

Häfele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, bugün Türkiye’de yapılan aylık konut satışlarının çoğu Avrupa ülkesinin katbekat üzerinde olduğunu ifade ederek, “Birkaç ay sonra bu satış rakamlarının çok daha yukarı çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşanan düzeltmeyi de ‘yeni pazar şartlarına adaptasyon’ olarak yorumlayan Hilmi Uytun, konutların içinde yapılacak yenilemelerin satışı hızını ciddi oranda artırdığını ifade etti ve “Kiraya sunulan evlerde 3 kira bedeli; satışa sunulan evlerde ise istenen bedelin yüzde 3’ü ev yenilemeye ayrıldığında bu dairelerin yüzde 70-80 oranında daha hızlı kiralandığını ya da satıldığını gözlemliyoruz” dedi.

Son yıllarda rekor üstüne rekor kıran konut satışları, yılın ilk 9 ayında 1 milyon sınırını aştı. Özellikle yabancıya satışta yaşanan ciddi yükseliş ve markalı konut üreticilerinin gerçekleştirdiği kampanyalarla sektörde son dönemde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor.

“Sektörün geleceği çok parlak”

Eylül ayında Türkiye’de 127 bin konutun el değiştirdiğini ifade eden Häfele Türkiye ve Bölge Ülkeler İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün son derece sağlıklı olduğunun altını çizerken, “Türkiye’de yakaladığımız satış istatistikleri, neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin katbekat üzerinde. Ben Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu ve birkaç ay sonra bu satışların da ciddi biçimde artacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Artık önemli olan evin içinde fark yaratmak”

İlk 9 ayda, konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 3’lük bir düşüş yaşandığının da altını çizen Hilmi Uytun, “Bu kalıcı bir durum değil. Ben bunu ‘yeni pazar şartlarına adaptasyon’ olarak yorumluyorum. Konut pazarında son 15 yıla baktığımızda, sektörün önünü açan çok sayıda önemli gelişme sayabiliriz. Faizlerdeki düşüş, uzun vadeli finansman olanakları, yabancıya satış düzenlemeleri… Tüm bunlar konut satışlarında ciddi rekorları da beraberinde getirdi. Fakat artık sektördeki rekabet tanımı değişiyor. Son dönemde, pazarda yaşanan çetin rekabetle birlikte artık evin içinde fark yaratmak büyük önem kazandı” dedi.

Üç kira ayır; yüzde 80 hızlı kirala

Konuyla ilgili yaptıkları bir araştırmanın detaylarını da paylaşan Hilmi Uytun şöyle devam etti: “Yaptığımız araştırmada, konutların içinde yapılacak yenileme çalışmalarının, konutun kiralanması ya da satılmasını ciddi biçimde hızlandırdığını gördük. Buna göre, kiraya sunulan evlerde 3 kira bedeli; satışa sunulan evlerde ise istenen bedelin yüzde 3’ü ev yenilemeye ayrıldığı zaman söz konusu dairelerin yüzde 70-80 oranında daha hızlı kiralandığını ya da satıldığını gözlemliyoruz.”

Kimse zeytinyağını çöpün yanına koymak istemez

Oturma amaçlı alınan konutlarda nihai kararı daha çok kadınların verdiğini de sözlerine ekleyen Hilmi Uytun, “Bütçe dışında kadınların evin iç tasarımında en dikkat ettiği konuların başında renk uyumu geliyor. Bunun yanı sıra işlevsellik tabii çok ön planda. Aslında hiç kimse mutfakta zeytinyağını ya da sirkeyi çöp kutusunun yanına koymak ya da her seferinde dizlerinin üzerine çöküp, alttaki dolapta arkada kalmış tencereye uzanma istemiyor. Bu yüzden de iç tasarımda işlevselliğe çok önem veriyor. Bunun yanı sıra kadınlar bütün seçenekleri görmeden karar vermiyor. Önce oturacağı semti seçiyor. Ardından projeleri inceliyor. Semtte incelediği projeler arasında bizim iş ortağı olduğumuz bir proje varsa zaten başkasını tercih etmiyor. Çünkü biz onlara aslında ulaşılabilir lüksü sunuyoruz, en basit tabirle onların hayatını kolaylaştırıyoruz” şeklinde konuştu.