17 Temmuz 2019 Çarşamba
Ana Sayfa / Güncel / Gebze-Halkalı Marmaray hattının açılışı 2019’a kaldı
metro

Gebze-Halkalı Marmaray hattının açılışı 2019’a kaldı

76 kilometre uzunluğunda olan ve toplam 43 istasyondan oluşan Gebze – Pendik – Ayrılıkçeşme – Sirkeci – Zeytinburnu – Bakırköy-Halkalı Marmaray Hattı’nın açılışının 2019’un ilk aylarına kaldı.

Bu yılın sonunda açılması beklenen demiryolunda deneme sürüşleri devam ediyor.

Üç kat olarak planan hatta saatte 28 sefer yapılacak ve 7 istasyonda ana hat trenleri ile yüksek hızlı trenler de duracak.

Hattın hizmete açılmasıyla Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya, Gebze-Halkalı arası 115 dakikaya inecek.

1 milyar 394 milyon euro maliyeti olan proje Halkalı istasyonundan Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı metrosuna, Halkalı’dan Yenikapı-Kirazlı-Halkalı hattına, Küçükçekmece’den Yenikapı-İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü diye de adlandırılan Yenikapı-Hacıosman hattına, Ataköy’den İkitelli-Ataköy hattına, Bakırköy’den Bakırköy-İDO-Kirazlı-Başakşehir hattına, Söğütlüçeşme’den Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ne ve onun raylı sistemine, Göztepe’den Göztepe-Ümraniye-Ataşehir hattına, Bostancı’dan Bostancı-Dudullu hattına, Pendik’ten Pendik-Sabiha Gökçen hattına, Tuzla’dan Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına entegre olunacak.

Banliyö hattı ayrıca Yenikapı’dan Taksim-Hacıosman-Levent metro hattına, Sirkeci’den Bağcılar-Kabataş tramvay hattına, Üsküdar’dan Üsküdar-Sultanbeyli hattına, Ayrılık Çeşmesi’nden Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattına bağlanacak.