21 Şubat 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Genç kuşaktan 4 milyar lira ciro hedefi

Genç kuşaktan 4 milyar lira ciro hedefi

Aydınoğlu Grup, Mah Havacılık, Egal İnşaat ve Renium Yapı ortaklığında kurulan Lens Yapı, 2016 yılında başladığı Lens İstanbul ile bu yıl lanse edeceği Lens Modern ve Ataşehir Modern projeleriyle toplam 4 milyar lira ciro hedefliyor. Lens Yapı Yönetici Ortağı Mert Kutlu yeni projelerini ve hedeflerini emlakgazetesi.com’dan Esen Şahin’e anlattı.

“Genç kuşak olarak babalarımızdan aldığımız bayrağı daha ileriye taşıyacağız”

Lens Yapı’nın kuruluş şeklini anlatan Lens Yapı Yönetici Ortağı Mert Kutlu, “Lens Yapı’yı 3 yıl önce Yap-Sat faaliyet alanıyla, dört ortakla ve eşit paylarda kurduk. Amacımız ekonomik olarak güçlerimizi birleştirerek daha güçlü bir firma yaratmaktı. Tüm ortaklarımız aileden inşaat sektörünün içinde yer alıyor. Biz de genç kuşak olarak bir araya gelip, finansal ve deneyimsel güçlerimizi birleştirdik amacımız babalarımızdan aldığımız bayrağı daha ileriye en iyiye taşıyabilmek. Şu ana kadar başladığımız 3 proje var ve bunların her biri ortalama 200 bin metrekare inşaat alanı ve minimum bin daireden oluşuyor. Ayrıca ticari alanları da olan ve 2 bin kişiye istihdam sağlayan bu projelerden toplamda 4 milyar lira ciro hedefliyoruz” dedi.

“Lens İstanbul’da teslimleri 2018 yılı sonunda yapacağız”

Lens İstanbul projesi ile önemli bir çıkış yaptıklarını ifade eden Kutlu, “Lens İstanbul projesine 2016 yılında başladık ve bu yılın sonunda bu projemizi teslim edeceğiz. 5 bloktan oluşan ve toplam bin 162 daire ve 30 bin metrekarede 85 adet ticari birimin yer aldığı semt çarşısı bulunuyor. Bu projemizde tüm ticari alanları satışa açmadık kiraya veriyoruz. Tüm projelerimizde yer alan ticari üniteleri tek bir şirket altında toplayıp tasarrufunu başka bir şirket aracılığıyla yapmayı planlıyoruz. Kurtköyde Sabiha Gökçen Havalimanı’nın hemen yanında ve  Teknopark’a komşu olan projemizin içinde metro istasyonu yer alıyor. Lens İstanbul’un şu ana kadar yüzde 75’i de satıldı. Buradaki satış profili daha çok hostes, pilot, çevre sanayi kuruluşlarında çalışan mühendis ve beyaz yakalılardan oluşuyor” şeklinde konuştu.

“Lens İstanbul ilk yatırımcısına yüzde 60 prim kazandırdı”

2016 yılında yapımına başlanan Lens İstanbul’da yatırımcısına yüzde 60 prim kazandırdıklarını vurgulayan Mert Kutlu, ” Lens İstanbul projesini 2016 yılında metrekare birim fiyatı 3 bin 500 liradan satışa sunduk. Şu anda projemizin metrekare birim fiyatı ortalama 5 bin lira. Satışlarında yüzde 75’inin tamamlandığı prim potansiyeli yüksek olan projemizde ilk yatırımcıya yüzde 60 değer kazandırdık” dedi.

“Aidat yükünü azaltmak için ufak dokunuşlar yeterli”

Ulaşılabilir fiyatla kaliteli konut sattıklarını ifade eden Kutlu, “Konut yatırımını kolaylaştırmak için uygun peşinatlarla ve kişiye özel esnek ödeme planlarıyla ilerliyoruz. Kaliteli konut üretiyoruz ve bunu ulaşılabilir fiyatla satabilmek hiçte zor değil. Ufak dokunuşlar bunu sağlamak için yeterli. Biz Lens İstanbul’daki ticari ünitelerimizi kiraya vererek aslında konut bloklarına bir katma değer sağlamış olduk. Buraya gelen doğru markalarla konutun yaşaması ve değerlenmesini sağladık. Spor salonunu Macfit’e kiraya vererek aidat maliyetlerinde bir tasarruf sağladık. Kat maliklerine indirim sağladık, kullanan ve kullanmayan da bu aidat yüküne katlanmamış oldu. Kullanan ödüyor ve bu projede oturduğu içinde indirimden faydalanıyor” diye belirtti.

“Hedefimiz doğru projeyi, doğru yerde, doğru fiyata satmak”

İnşaat sektörüne yönelik yılın ilk yarısını değerlendiren Lens Yapı Yönetici Ortağı Mert Kutlu, “Lens Grup olarak bizim tüm projelerdeki hedefimiz doğru projeyi, doğru yerde, doğru fiyata satmak. Bu üçlüyü yakaladığınızda başka yerde bir birim satış varken sizin bunu üçe katlamanız çok daha mümkün hale geliyor. Tabiki bu formülün hayata geçebilmesi için ülkenin moralinin iyi olması, ekonomik ve siyasi konjonktürün bu durumu desteklemesi oldukça önemlidir. Tabiki teşvikler; tapu harçları, vergi indirimi, faiz indirimleri vs. çok önemlidir ve tüm sektörü harekete geçiren opsiyonlardır. Fakat yılın ilk yarısında siyasi durum, seçimler ve bu süreçte yaşanan dövizin yükselişide yatırımı engelliyor ve insanlar bekle  göre giriyor. Bu dönemde teşviklerle satışlar hareketlendi. Fakat dövizin aşırı yükselişi insanları daha çok mevduata yönlendirdi” şeklinde konuştu.

“Konut en güvenli yatırım aracı olmaya devam edecektir”

Doların sürekli düşüş kaydettiği dönemlerde konut satışlarının arttığını kaydeden Kutlu “Biz kendi satışlarımızda doların düştüğü dönemlerde konut satışlarının arttığını gördük. Çünkü konut her zaman en güvenli yatırım aracıdır. İnsanlarda biliyor ki, son 30 yılda konut altından ve dövizden daha fazla kazandıran yatırım aracı olmuştur. En yakın örnek olarak Kurtköy’deki Lens İstanbul’da 3 bin 500 liradan başlayan konut satışlarının 5 bin lira bandına gelmesi ve ilk alanların yatırımının yüzde 60 değerlendiğini görmekteyiz. Aynı dönemde döviz ise sadece yüzde 30 artmış. Dolayısıyla konut her zaman en güvenli yatırım aracı olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“Sektör Eylül ayı itibariyle hareketlenecektir”

2018 yılının ikinci yarısı için beklentilerini anlatan Kutlu, “Seçim sonrası hükümetin kurulmasıyla birlikte eylül ayı itibariyle sektörün tekrar hareketleneceğini düşünüyorum. Bu sene konut rekoru kırılmasada, bekleyen talebin 2019’un ilk çeyreğinde realize olacağını düşünüyorum. Ülkemizde yetişen nitelikli nüfusun ekonomik özgürlüğünü kazandıktan sonra ilk hedeflediği şey konut yatırımı yapmaktır. Bu kriterin dışında, evlenme, boşanma gibi nedenlerle de konuta ihtiyaç ciddi şekilde devam etmektedir. Dolayısıyla siyasi ve ekonomik temelli nedenlerle bekle gör yapan konut yatırımcısının talebini 2019 ilk 3 ayında realize edeceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu dönem için çalışmalarımız devam ediyor. Doğru ödeme planı ve doğru vadelendirme ile proje kaliteli ve doğru lokasyonda yer alıyorsa insanların burada yatırım yaptığını görüyoruz. Ürettiğimiz projelerde beyaz yakalı orta gelire sahip grubun 20 bin lira ya da 50 bin lira peşinatla uzun vadeli bir ödeme planıyla aralarda balon ödemelerle insanları ev sahibi yapabiliyoruz” dedi.

“Ataşehir Modern’de ön talepte 55 daire sattık”

Ataşehir Modern projesinin bu yıl eylül ayında lansmanını yapacaklarını söyleyen ve detaylarını anlatan Mert Kutlu, “Ataşehir Modern projemiz Ataşehir’de ada bazlı proje yapılacak olan son parselde hayata geçiyor. 34 bin metrekare arazide 3 parselde 3 kule yer alacak. Proje arazisini TMSF’den yüzde 50 oranda 520 milyon lira ciro garantisiyle hasılat paylaşımı modeliyle aldık. Emlak Konut’a bağlı olan EPP bize müşavirlik hizmeti veriyor. Projede ön taleple satış sürecini başlattık ve 2 ayda 55 daire sattık. Burada bine yakın daire ve 10 bin metrekare ticari alan yer alacak. Loft dairelerin tamanının satıldığı bloklarda 1+1’den 5+1’e kadar tüm daire seçenekleri mevcut. Ataşehir Modern’de metrekare peşin fiyatı 7 bin 200 liradan başlıyor. En küçük brütü 73 metrekare olan 1+1 dairelerde fiyatlar 550 bin ile 600 bin liradan başlıyor” dedi.

“Ataşehir Modern’de tüm daireler balkonlu olacak”

Ataşehir Modern’de yer alan 3 blokta tüm dairelerde balkon olacağını ifade eden Kutlu, “Bütün kule bloklarında tüm dairelerin balkonu bulunuyor. Amerika mimarisinden esinlendik ve Ataşehir Modern’e uyguladık. Balkon olunca binayı slikon cephe yapmıyorsunuz ve böylece binaların yapım maliyeti ve aidat maliyeti de düşüyor. İnsanlar artık kapalı mekanlarda oturmak istemiyor. Yüksek katlı binalarda balkonu olan proje ülkemizde yok ama dünyada bunun örneği çok, ülkemizde de inşallah biz inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Lens Modern otel, ticari ve konut yatırımıyla bölge ihtiyaçlarına cevap verecek”

Kurtköy’de hayata geçirecekleri ikinci proje olan Lens Modern’de hafriyatın başladığını aktaran Kutlu, “Lens Modern projesini de bu yıl Eylül gibi satışa açacağız. Karma modelde inşa edilecek olan Lens Modern’de 40 bin metrekare ticari alan, otel bloğu ve konut yer alacak. 8 blokta bine yakın daire olmasını planladığımız projede otel bloğu için  Best Western grubuyla franchise anlaşması yaptık. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın olan projemizde konaklama ihtiyacına cevap verecek olan 212 odalı Best Western SAW Airport oteli inşa edeceğiz. Havalimanına yakınlığı ve Metro bağlantısı avantajı ile otelin hiç boş odasının olmayacağını düşünüyoruz. Bugünün Yeşilyurt’u neyse 5 yıl sonra Kurtköy’ün planlı bir ilçe olarak daha iyi bir konuma geleceğini öngörüyoruz. Sanayi kuruluşlarının yer aldığı Gebze ve Yalova’ya yakınlığıyla da bölge oldukça tercih ediliyor. Bölgedeki perakende eksikliğini de iki projemizde yer alan 70 bin metrekare ticari alan ile çözüme katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

“2023 hedefleri için hazırız”

Gelecek hedeflerini anlatan Kutlu, “Ülkemizde belirsizlik dönemi bitiyor ve 2023’e daha emin adımlarla ilerleyebiliriz. Bizim yarım milyon metrekare henüz başlanmamış işimiz var dolayısıyla başladığımız işleri iyi bir şekilde bitirmek en önemli gelecek planımız. Bunlar bitmeden başka bir işe başlamayı düşünmüyoruz. 2019 yılında amacımız tüm enerjimizle bunları bitirmek. Fakat bu işler kesinlikle duramaz. Dolayısıyla bu süreçte önümüze bizi heyecanlarından bir iş çıkarsa girmek isteriz” şeklinde konuştu.

“Faiz lobisi ülke ekonomisini yıkan birşey”

Devletin inşaat sektörüne vermiş olduğu teşviklerin kalıcı olması gerektiğini ifade eden Kutlu, “Bankalar mevduata yüzde 17 faiz veriyor ve toplanan mevduatı daha yüksek faizle yatırımcıya veriyor. Faiz lobisi ülke ekonomisini yıkan birşey. Faiz tüm sistemi içerden sömürüyor, faiz düşmezse ülkede yatırım olmaz. Yabancı ülkelerde böyle bir faiz sistemi yok. Ülkemizde faiz sisteminin etkilerini devlet sübvanse etmeye çalışıyor bunun için belli dönemlerde teşvikler veriliyor. Fakat bu teşviklerin etkisi geçici kalıyor. Sektördeki teşvikler kalıcı hale gelirse ülkemizde mevduata değil sektörel yatırımlara ağırlık verilir. Devlet bu sistemi kalıcı hale getirirse inşaat sektörü ve altında desteklediği 200 alt sektör ülkenin hiç durmayan sektörleri olmaya devam eder. Böylece insanlar en güvenli yatırım aracı olan gayrimenkule yatırım yapacak ve kazanacaktır” dedi.

Esen Şahin – Emlak Gazetesi