18 Haziran 2018 Pazartesi
Ana Sayfa / Politika / Güneydoğu’da konut teslimleri 6 ay içinde bitecek
Nuvo Dragos

Güneydoğu’da konut teslimleri 6 ay içinde bitecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen AK Parti’nin genişletilmiş il başkanları toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki terör nedeniyle zarar gören bölgelerde yürütülen çalışmalar ile ilgili sunum yaptı.

Bakan Özhaseki’nin yaptığı sunuma göre, terörden etkilenen Diyarbakır Sur, Şırnak merkez, Şırnak Cizre, Silopi, İdil, Mardin Nusaybin ve Hakkâri Yüksekova’da 43 bini az hasarlı yaklaşık 27 bini ağır hasarlı veya yıkılmış 70 bin konut ya da işyeri zarar gördü.

Habertürk’te yer alan habere göre, bölgede operasyonların sona ermesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sahada zarar tespit çalışmaları yaptı. Yeniden yapılandırma kapsamında önce yıkık durumda bulunan tüm binaların enkazı temizlendi. Daha sonra plan ve proje aşamasına geçilerek konutların yapımına başlandı.

Zarar gören bölgeler, Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar ile riskli alan ilan edildi. Bugüne kadar az hasarlı binaların onarımı, ağır hasarlı binaların yıkımı, vatandaşların zarar gören eşyasının tazmini, altyapı ve yeni konutların yapımı için 2 milyar 600 milyon TL harcandı.

Hak sahiplerinin konutlarının teslimine başlanırken, Diyarbakır Sur’da Suriçi bölgesi hariç tüm teslimatların 6 ay içerisinde tamamlanması amaçlanıyor. Sunumda, bölgedeki birçok belediyeye kayyum atandığı anımsatıldı, bu atamalarla bölge insanının belediyecilik hizmetine kavuştuğu vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir