23 Ocak 2019 Çarşamba
Ana Sayfa / Uzman Görüşü / Güngör Çepni: Gayrimenkulde toparlanma süreci başladı
GÜNGÖR Çepni

Güngör Çepni: Gayrimenkulde toparlanma süreci başladı

BİRLEŞİK Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Çepni, gayrimenkul sektöründe son 2 yılın ‘dayanma süreci’ olarak geçtiğini belirterek, toparlanmanın başladığını söyledi.

‘Fiyatlar düşecek’ algısı oluştuğu için yatırımcının beklediğini anlatan Çepni, “Dolardaki artıştan para kazananlar gayrimenkule dönmeye başladı. Müteahhit 2 yıl zam yapamadı, inşaat maliyetlerinin artışı sırtında zam baskısı oluşturdu ancak müteahhit indirim ve kampanyalar düzenleyerek üzerine düşeni yaptı. Bundan sonra piyasa daha iyi olacak. İstanbul her zaman kazandırır. KDV indirimleri devam eder, konut faizleri düşerse çok iyi olur. Sektör arkasına bir rüzgar almayı, fitilin ateşlenmesini bekliyor” diye konuştu.

36 ay sıfır faiz 
Bağdat Caddesi’ndeki son durumu da değerlendiren Çepni, şunları söyledi: “Hafif bir toparlanma var. Kentsel dönüşüm bir ihtiyaçtı ancak çok inşaat yapıldı, halen de yapılıyor. Bu durumdan dolayı sıkıntı çekildi, caddeyi biraz düşürdü. Şimdi yeniden kiralamalar başladı.”  Park Residence’de 2017 Ocak’tan bu yana zam yapmadıklarını ve TL fiyatlarla satış yaptıklarını anlatan Çepni, “TL bazında yüzde 30 peşinat karşılığında 36 ay sıfır faiz kampanyasına başladık.Son bir kaç ayda hareketlilik yakaladık. Gelip gidenlerin yüzde 30’una satış yapıyoruz. Metrekare fiyatları 12-13 bin lira civarında” dedi.

İRAN’A SATIŞ OFİSİ AÇIYOR
GÜNGÖR Çepni, İran’ın başkenti Tahran’da bir AVM içinde satış ofisi açacaklarını açıkladı. İranlılar’ın Dubai ve Abu Dabi’de çok yatırım yaptığını ancak son dönemde burada ciddi sıkıntılar yaşamaya başladıklarını belirterek, “iranlılar için yeni bir adres sunmamız lazım. Bağdat Caddesi neden olmasın? İran için çok hevesliyim. Kısa bir süre sonra satış ofisini açacağız.
Şu ana kadar Park Residence Cadde’de 3 İranlı müşterimiz oldu. Satış ofisiyle birlikte bu sayı artacaktır. Bodrum projemizi de burada tanıtabiliriz” diye konuştu.