8 Temmuz 2020 Çarşamba
Ana Sayfa / Görüş / Haziran’da konutta rekor satış bekleniyor
makbule yönel maya

Haziran’da konutta rekor satış bekleniyor

Türkiye genelindeki toplam konut satışları pandemi etkisiyle Nisan ayınının ardından Mayıs’ta da sert düşüş kaydedetti. Ancak önceki aya göre toparlanma sinyalleri veren konut satışlarının faizlerdeki düşüş ve kampanyaların etkisiyle Haziran’da sert yükselmesi bekleniyor.

Markalı konut satışlarında stok erime hızı da Mayıs’ta bir bir önceki aya göre iki katına çıkarken; sektör temsilcilerine göre Haziran’da konut satışlarında rekor gelebilir.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelindeki konut satışları Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre %44.6 azalarak 50,936 oldu.

Koronavirüs pandemisi, Nisan ayında konut satışları üzerinde etkisini göstermeye başlamış ve toplam satışlar Nisan ayında da %55.5 gerilemişti.

Reuters’a konuşan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule yönel Maya, “Nisan’da pandemi nedeniyle çok kötü bir ay geçirmiştik. Mayıs’ta biraz iyileşme var. Nisan’a göre rakamlar daha iyi ama önceki yıl Mayıs ayına göre çok kötü. Türkiye’de 50,000 civarı konutun satıldığı ay sayısı tarihte çok azdır. Toplam sayı olarak çok düşük ama bunların hepsi Haziran itibarıyla bertaraf olacak” dedi ve ekledi:

“Haziran ayında konut satışlarında çok ciddi bir rekor geliyor. Kamu bankalarının kampanyası var. Bir yıl ödemesiz, ilk el konutlara %0.64 ikinci el konutlara %0.74 gibi bir oran ve 15 yıla kadar vadelendiriliyor. Piyasada şu an inanılmaz bir talep var. İşlerimiz son bir haftada üç katına çıktı. Haziran ayında çok ciddi bir satış rakamı olacak.”

Aralarında Emlak Konut GYO’nun da bulunduğu çok sayıda firma, iki yıla kadar taksit ödemesiz ve %0.64’e varan faiz oranıyla konut satış kampanyası başlatmış durumda.

İPOTEKLİ SATIŞLAR FAİZ DESTEĞİ İLE YÜKSELİŞTE

Öte yandan, ipotekli konut satışları ise Mayıs’ta toplam konut satışlarındaki sert düşüşün aksine, faiz seviyelerinin desteğiyle yükseliş kaydetti.

İpotekli satışlar %23.9 artışla 18,483 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %36.3 oldu.

Konut ve mevduat faiz oranlarının ipotekli satışları desteklediğine işaret eden Maya, “İpotekli satış sayısı adet bazında az görünse de, toplam içindeki payı %37’lere geliyor. Ayrıca geçen yıl aynı döneme göre güçlü bir yükseliş kaydedilmiş. Geçen yılın aynı döneminde konut kredisi faiz oranları daha yüksekti, o seviyelerde kimse kredi kullanmıyordu” dedi ve ekeldi:

“Ayrıca geçen yılın bu dönemlerinde mevduat faizi de daha yüksekti. İnsanlar parasını daha ziyade mevduatta değerlendiriyordu. Bu yıl hem konut kredisi faizleri, hem de mevduat faizleri düştü. Kur da yüksek olduğu için insanlar döviz almıyor, parasını konutta değrlendiriyor. Dolayısıyla konut biraz daha yatırım enstrümanları arasına girdi.”