21 Mayıs 2019 Salı
Ana Sayfa / Konut Kredileri / İki haftada 3 milyar liralık konut kredisi
memur

İki haftada 3 milyar liralık konut kredisi

Bankaların konut sektörünü canlandırmak ve stokları eritmek için başlattığı faiz indirim kampanyası işe yaradı. Konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına inince tüketiciler krediye koştu. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, TEB, Şekerbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’dan kullandırılan kredi miktarı 2 haftada 3 milyar TL’ye yaklaştı.

LİDER ZİRAAT
Sabah gazetesinde Dilek Güngör imzasıyla yer alan habere göre, kampanyada liderliği Türkiye’deki toplam konut kredisinin yüzde 25’ini kullandıran, yılbaşından bu yana kredi miktarında 6 milyar TL’yi bulan Ziraat Bankası bırakmadı.

Geçtiğimiz hafta cuma günü itibarıyla banka 9.500 kişiye, 1 milyar 200 milyon TL kredi kullandırdı. Kampanyayla birlikte Ziraat Bankası’nın konut kredileri geçen yılın aynı dönemine göre 3 kat arttı.

HALK VE VAKIF 1 MİLYAR
Halkbank da kampanya kapsamında adetsel olarak 5 bin 861 kişiye kredi kullandırdı. Kullandırılan kredi miktarı da geçen hafta cuma günü itibarıyla 791 milyon TL’yi buldu. Banka, yılbaşından kampanya dönemine kadar da yaklaşık 2.5 milyar TL’lik konut kredisi kullandırdı.

Vakıfbank’ın kampanya kapsamında kullandırdığı kredi miktarı 390 milyon TL oldu. 14 günde 2 bin 700 kişiye kampanya kapsamında kredi sağlayan banka, yılbaşından bu yana da konut kredisinde sektör ortalamasının 4 katı büyüdü.

Bugüne kadar 450 binden fazla müşterisini avantajlı seçenekler ve uygun ödeme planlarıyla ev sahibi yapan Vakıfbank, 2018’de 3 milyar TL’den fazla konut kredisi kullandırdı.