2 Temmuz 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Yerel Gündem / İmamoğlu: Depremde 48 bin bina hasar görecek
ekrem imamoğlu

İmamoğlu: Depremde 48 bin bina hasar görecek

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Erkem İmamoğlu, bugün Meclis toplantısında deprem konulu sunum yaptı.

İstanbul’da bulunan toplam 1 milyon 166 bin binanın 255 bininin 1980 öncesinde, 533 binin 1990-2000, 376 bininin de 2000-2019 yılları arasında inşa edildiğini ifade eden Ekrem İmamoğlu, 7,5 büyüklüğündeki bir deprem sonrasında 120 milyar TL yapısal ve yapısal olmayan ekonomik kayıp yaşanabileceğini kaydetti.

Başkan İmamoğlu, Deprem Seferberlik Planı kapsamında, hasar alması beklenen 48 bin binanın olduğunu ve bunların güçlendirilmesi ya da yenilenmesinin amaçlandığını belirtti.

İmamoğlu şöyle konuştu:

“Bir yıl içinde 20 bin bağımsız birim, 5 yılda 100 bin, 10 yılda tüm bu nitelikteki bağımsız birimler afetlere karşı güçlendirilecektir. ‘Afet Odaklı Dönüşüm’ programına göre deprem senaryoları doğrultusunda, öncelikle kırılgan yapı stoku nedeniyle müdahale bekleyen ilçelerden başlanacak ve ilçeler arasında bir etaplama yapılacaktır. Programın uygulanması halinde güncel maliyet hesapları ile bu süreç içerisinde, asgari 44 milyar TL tutarında bir kaynak kullanımı gerekecektir. Söz konusu kaynağın elde edilmesi için uluslararası fon sağlayan kuruluşlar ile görüşmeler başlatılacaktır.”

İmamoğlu, gerçekleştirilmesi planlanan veya proje aşamasında olan kentsel dönüşüm alanlarında yaşayanlar ve onlar tarafından kurulan sivil toplum örgütlerinin İBB ile iletişim sorunlarını aşmak üzere “Kentsel Dönüşüm İşbirliği Masası” adı ile