16 Mayıs 2020 Cumartesi
Ana Sayfa / Yerel Gündem / İmamoğlu imar düzenlemelerini veto etti
ekrem imamoğlu

İmamoğlu imar düzenlemelerini veto etti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilk kez veto hakkını kullanarak, İBB Meclisi´nin ekim ve kasım aylarında aldığı 3 kararı yeniden görüşülmek üzere Meclise iade etti.

Geçmiş yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait birçok araziyi elden çıkartan AKP, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başkan seçilmesinin ardından dikkat çeken bir adım atmıştı.

AKP’li meclis üyeleri, İBB Meclisi’nin ekim ayı oturumları sırasında meclisin çalışma sistematiğine aykırı şekilde “ek gündem teklifi” vererek İBB’nin iştiraki İmar A.Ş’ye ait olan ve aralarında Levent İETT Garajı’nın da bulunduğu Şişli, Kağıthane, Esenler, Başakşehir, Eyüp ve Beşiktaş’taki boş durumdaki bazı parsellerin yeşil alan ilan edilmesini sağlamıştı. Park alanına alınan araziler arasında, bir zamanlar ‘Dubai Towers’ gökdeleninin yapımı planlan Levent´teki İETT Garajı da bulunuyordu.

Meclis usulüne ve imar mevzuatına aykırı şekilde yapılan imar değişikliklerine Ekrem İmamoğlu’ndan veto geldi.

İBB Başkanı İmamoğlu´nun veto ettiği Meclis kararları, İBB Meclisi´nin aralık ayı toplantısının ilk günkü gündeminde yer aldı.

Bir diğer veto ise Başakşehir ve Tuzla İlçeleri muhtelif ada ve parselde bulunan taşınmazların, park, yol, deprem ve toplanma alanı olarak plan değişikliği yapılmasına ilişkin alınan karar için uygulandı.

İmamoğlu ayrıca muhtelif ilçelerde bulunan 12 adet taşınmazın ilçe belediyelerine devir ve tahsis işlemlerine ilişkin kararları da Meclis’e yeniden görüşülmesi için iade etti.