23 Ocak 2020 Perşembe
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / İNDER: Gayrimenkul lehine bir hareket başladı
nazmi durbakayım

İNDER: Gayrimenkul lehine bir hareket başladı

Ziraat Bankası, 500,001-1 milyon lira arası azami 180 ay vadeli konut kredilerinde aylık faizi yüzde 1.19; 1 milyon lira üzeri kredilerde ise yüzde 1.39 olarak belirledi.

Ziraat Bankası’nın ardından Vakıfbank da kredi faizlerinde indirime gittiğini açıkladı.

Vakıfbank’tan yapılan açıklamaya göre banka 500,000 TL’ye kadar olan konut kredilerinde aylık faiz oranını %1.49’dan %0.99’a çekti.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarının faiz indirimini şöyle değerlendirdi:

“Merkez Bankası’nın çaktığı kıvılcım, Ziraat Bankası’nda karşılık gördü. Ziraat Bankası’nın konut kredi oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürmesi sektörün uzun vadede destekleneceğini işaret ediyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta da, bankanın düşük faiz vadesini 180 aya yani 15 yıla çıkarmış olması. Uzun vadede düşük faiz politikası, istikrarlı bir ekonominin ve inşaat sektörünün en önemli ipuçlarından biridir.

Diğer önemli bir nokta ise faiz indiriminin konut fiyatlarında revizyon yapılmadan önce gelmiş olması. (Bilindiği gibi birçok konut üreticisi geçen yıldan bu yana konut fiyatlarında büyük bir revizyona gitmedi. Düşük maliyetlerle yaptıkları/devam ettikleri projelerdeki cazip fiyatları müşterilerine sunmaya devam ediyor. Fiyat revizyonu için herkes yılın son çeyreğini bekliyor.) Buna ek olarak alternatif yatırım araçlarında da gayrimenkul lehine bir hareket gözlemleniyor. Dövizdeki düşüş eğiliminin devam etmesini, mevduat faizlerine de gözle görülür bir gerileme olmasını bekliyoruz. Yani tüketici açısından mükemmel bir zemin hazırlanmış oldu.

Beklentimiz bu kıvılcımın özel bankalar nezdinde de destek görmesi ve sektörü aydınlatacak bir meşaleye dönmesi yönündedir. Ayrıca kredi faizlerinin sıfır konut dediğimiz ilk satışlara uygulanması da biz konut üreticileri için önem arz etmektedir. Nitekim inşaat sektörünün içinde bulunduğu darboğazın aşılmasında bu durum büyük önem arz etmektedir.”