30 Mayıs 2020 Cumartesi
Ana Sayfa / Görüş / İNDER: Tapu harcı ve KDV’de indirim yapılmalı
nazmi durbakayım

İNDER: Tapu harcı ve KDV’de indirim yapılmalı

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün açıkladığı konut satış verilerini değerlendirdi:

“Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Covid -19 salgını, hem insan sağlığını hem de ekonomik hayatımızı çok olumsuz etkiledi. Salgını önlemek için devletimizin aldığı kararlar, gelecekteki umutlarımızı artırıyor. Gerek çalışma ortamları gerekse hafta sonu sokağa çıkma konusundaki sınırlamalar kaçınılmaz olarak konut satışlarına olumsuz yansıdı. Ancak oldukça başarılı yönetilen salgın sürecinde bastırılmak zorunda kalınan konut talebinin önümüzdeki aylarda –yaz döneminde- bir patlama yaşaması kaçınılmaz olacaktır.

Verilere bakıldığında bu yılın ilk iki ayına göre yüzde 2 civarında daralma gösterse de, geçen yılın ilk altı aylık verilerinden çok daha iyi bir performans sergiledi. Ancak bu satışların birinci el konutlardan daha ziyade ikinci el konutlar olduğu için inşaat firmalarındaki satış sıkıntısı halen devam ediyor.  Diğer taraftan konut satışlarının en verimli olduğu zamanların hafta sonu olduğu göz önüne alındığında, bunun etkisini en çok nisan ayında hissedeceğiz. Ancak bu göreceli sıkıntının sonunda her şeyin daha güzel olacağını düşünüyorum.

Online olarak sürdürdüğümüz satış ve pazarlama faaliyetlerimizde ve oldukça yoğun trafiğin yaşandığı çağrı merkezlerimizden gelen veriler, insanlarımızın konut almaya niyetli olduklarını ancak yatırım ve tasarruflarını yönlendirmek istedikleri konutu bire bir görmek için opsiyonda beklemeyi tercih ettiğini gösteriyor. Aynı durum yabancı satışlarında da görülmektedir. Yurtdışı uçuşların iptal edilmesiyle birlikte yabancı satışları, sadece Türkiye’de ofisleri bulunan ülkelerin alımlarıyla mevcut satış grafiğini koruyor.

Konut üreticileri olarak beklentimiz Covid-19 salgınının en yoğun olduğu bu dönemlerde ve geçiş sürecinde ötelenen talebi canlı tutmak ve nakit akışını sağlayacak bir miktar satışı tetiklemesi için tapu harç giderleri ve KDV indiriminin devreye alınması.”