17 Ağustos 2019 Cumartesi
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / İnşaat sektörü liderleri TÜİK verilerini değerlendirdi
konut

İnşaat sektörü liderleri TÜİK verilerini değerlendirdi

TÜİK’in açıkladığı mart ayı konut satış rakamlarına göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105 bin 46 oldu. İpotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30,6 oranında azalış göstererek 22 bin 762 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olarak gerçekleşti.

Sektör liderlerinin konuya ilişkin görüşleri şöyle:

Tamer Özyurt, Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Önümüzdeki dönem gurbetçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağız”

“Mart ayı verilerine baktığımızda yabancıya satış konusunda yüzümüzün gülmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. TÜİK’in mart verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olduğunu görüyoruz. Türkiye yabancı yatırımcı için her zaman çekici bir ülke olmaya devam ediyor. Yatırımdan çok oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Özellikle önümüzdeki dönem Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşların, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini ve gurbetçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.”
Abdüssamet Bahadır , Bahaş Holding CEO’su: “Yabancıya satış rakamları martta çok iyi geldi”

“TÜİK verilerine göre martta yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olduğunu görüyoruz. Bu rakam şubatta yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adet olarak açıklanmıştı. Geçen ay gelen rakamları rekor olarak değerlendirirsek mart rakamlarının da çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yabancıya satışta yıl sonunda hedeflenen rakamların üzerine çıkılacağını söyleyebiliriz. Gayrimenkul yatırımı açısından cazip fırsatların bulunduğu ülkemizde, yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda artmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

Şenol Üçüncü,  Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi: “Mart verileri sektörün hareketlenmeye başladığını gösteriyor”

“Mart verilerine baktığımızda genel konut satış rakamlarında düşüş görünüyor olsa da geçtiğimiz aylarla kıyaslandığında bu düşüş oranın ciddi anlamda azaldığını görüyoruz. Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,3 oranında azalırken bu azalış oranı şubat için yüzde 18,2 olarak açıklamıştı. Buna bakarak konut sektöründe hareketlenmenin başladığını söyleyebiliriz. Öte yandan; yabancıya satış rakamları sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yabancı yatırımcı ve gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörün vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor.”

İhsan Çulhalık,  İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Yakın zamanda yukarı doğru rakamları görmeye başlayacağız”

TÜİK rakamlarına göre konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalırken, ipotekli konut satışları ise yüzde 30,6 oranında azalış gösterdi. Bu rakamlar düşüş gibi görülse de önceki aylarla kıyaslandığında azalış oranının düştüğünü yani hareketlenmenin başladığını görüyoruz. Şöyle ki; şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında, ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış göstermişti. Bu farkı sektördeki hareketliliğin göstergesi şeklinde değerlendirebiliriz. Yakın zamanda konut satışında pozitif yani yukarı doğru rakamları görmeye başlayacağız.

Boss4 İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş: “Yabancıya satışta yüzde 71 oranında artış yaşandı”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2019 Mart ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş şunları söyledi; “Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında azalarak 105 bin 046 adet satış şeklinde gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 19 bin 140 konut satışı ve yüzde 18,2 ile en yüksek paya sahip olurken İstanbul’u, 10 bin 619 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 6 bin 366 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi. Yerel seçim sürecinin tamamlanmasının ardından Nisan ayı itibariyle konut satışlarında yeniden bir yükselişin başlayacağını söyleyebiliriz.

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 2019 Mart ayında yabancılara 3 bin 129 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 520 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi. Yabancıya konut satışlarının 2019 boyunca artarak süreceğini söyleyebiliriz.

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu: “Yabancılara konut satışı artmaya devam ediyor”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,3 oranında  azalarak 105 046 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 19 bin 140 konut satışı ve yüzde 18,2 ile en yüksek paya  sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 10 bin 619 konut satışı ve yüzde 10,1 pay ile Ankara, 6 bin 366 konut satışı ve yüzde 6,1 pay ile İzmir izledi.

Mart ayı konut satış verilerine baktığımızda yabancıya satışın artışını sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK’in Mart verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 71,3 artarak 3 bin 129 olduğunu görüyoruz. Türkiye yabancı yatırımcılar için gözde bir ülke olmaya devam ediyor. Yabancılar hem oturmak hem de yatırım için ülkemizden ev almaya devam ediyor. 31 Mart’ta yapılan yerel seçim sonuçlarının da tamamlanmasıyla önümüzdeki dönemde konut sektörünün daha da canlanmasını ve satış ivmesinin yukarıya doğru yönelmesini bekliyoruz.