21 Ocak 2020 Salı
Ana Sayfa / Ekonomi / İnşaatta sorunlu krediler yapılandırma bekliyor
lira tl

İnşaatta sorunlu krediler yapılandırma bekliyor

Türkiye geçen yılki kur krizinin inşaat ve enerji sektöründe yarattığı borç sorununun üstesinden gelmeye ve ekonomisini tamir etmeye çalışırken, bankaların fon modeli üzerinde henüz anlaşamaması nedeniyle bankalar ve şirketler bu iki sektörde 20 milyar dolara yakın sorunlu kredinin yeniden yapılandırılmasında ilerleme kaydetmekte zorlanıyor.

Reuters tarafından 10’dan fazla bankacı, sektör temsilcisi ve danışmandan alınan bilgiye göre, inşaat ve enerji sektöründe borçlu şirketlerin geri ödeyemediği sorunlu kredilerin bankaların bilançoları dışına taşınması planının açıklanmasından bu yana geçen üç ayda, plan üzerinde çok mesafe kat edilemedi.

DURAN İNŞAATLAR

Borç yeniden yapılandırmanın zor olduğu sektörlerin başında gayrimenkul ve inşaat geliyor. Duran projeler gelir yaratmadığı gibi, ekonominin ve dolayısıyla talebin hızla toparlanamaması halinde nakit akışı oluşmuyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi verilerine göre inşaat sektörünün geri dönmeyen kredileri (NPL) Mayıs itibarıyla 15 milyar lira (2.62 milyar dolar) seviyesindeydı. Ancak sektör kaynakları çeşitli kıstaslara göre bu miktarın 10 milyar dolara kadar çıkabildiğini belirtiyorlar.

İnşaat başta olmak üzere pek çok sektörün kredi sorunu borçlanma maliyetlerinin ucuz olduğu, ekonominin ise hızla büyüdüğü 2012-2013 yıllarına kadarki döneme dayanıyor.

Düşük maliyetle dolar ve euro kredilerle borçlanan şirketler daha sonra yabancı merkez bankalarının faizleri yükseltmesi nedeniyle kademeli olarak artan faiz yükü altında kaldı. TL’nin dolar ve euro karşısında çok sert değer kaybı yaşaması ise TL cinsi gelir elde eden şirketlerin dolar borçlarını ödemeye yetmedi.

İnşaat sektörünün borçlarını yapılandırma görüşmelerinde mesafe alınamamasının başlıca nedenleri arasında satılmamış konut ve ticari gayrimenkul stokunun gerçek değeri ve hukuki statüsü hakkında bankalar ile şirketler arasındaki derin görüş ayrılığı yer alıyor.

Reuters’a bilgi veren sektör temsilcileri ve bankacılara göre bankalar gayrimenkullerin şirketlerin istediğinden çok daha az değerde olduğunu düşünüyor. Ayrıca bazı gayrimenkullerin başka alacaklar için teminat gösterilmiş olması nedeniyle inşaatçılar teminat sorunu çekiyor.

Konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, yapılandırmalarda bankaları koordine etmeye çalışan Ziraat Bankası’nın Mayıs ayında ilettiği teklif bu nedenler gerekçe gösterilerek özel bankalar tarafından reddedildi.

Ziraat Bankası’nın planına göre sorunlu kredilerin bankaların bilançolarından çıkarılarak 10 yıl süreyle, Albayrak’ın bahsettiği gayrimenkul fonu gibi bir fona aktarılması öngörülüyordu.

Bankaların devrettikleri varlıkları oranında pay sahibi olacağı bu fona şirketler beş yıl ödeme yapacaktı. Bu ödemeler bankalara beş yıllığına faiz geliri garantisi getirirken, ikinci beş yılda ekonominin toparlanmasıyla birlikte bankalar zarar etmeden inşaatleri elden çıkaracaktı. Talep durma noktasına geldiği için nakit akışı yaratamayan inşaat şirketlerinin üzerindeki mali yük de kalkacaktı.

Ziraat Bankası, Reuters’a yaptığı açıklamada finans kuruluşları ve inşaat sektörünün üzerindeki yükü hafifletecek yöntemler üzerinde çalışmaya devam edildiğini belirtti.

Reuters’a bilgi veren bir bankacı ise bankalar ve Hazine’den temsilcilerin inşaat fonu hakkında iki hafta önce toplandıklarını, ancak henüz sonuca varamadıklarını ve yeni görüşmeler yapıldığını ifade etti.