22 Haziran 2019 Cumartesi
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / İŞ GYO’nun otel inşaatında tarihi kalıntılar bulundu
iş gyo arsa

İŞ GYO’nun otel inşaatında tarihi kalıntılar bulundu

İŞ Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın İstanbul Kadıköy İbrahimağa Mahallesindeki arsa üzerinde inşa edilen 21 katlı otelin hafriyat çalışmaları sırasında tarihi kalıntılar ortaya çıktı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine inşaat alanında çalışma başlatıldı.

Arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 5-6 metre genişliğinde, Bizans dönemine ait olduğu belirtilen bir cadde kalıntıları ortaya çıkarıldı. Caddenin etrafında dükkanlar olduğu tahmin edilen yapıların temelleri, mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar bulundu.
Uzmanlar durumu fotoğraflarıyla bir rapor halinde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi.

İnşaatın durdurulduğu ve kazı çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

İş GYO İstanbul Kadıköy İbrahimağa Mahallesi Dinlenç Caddesi’nde ler alan ve tapuya 296 pafta, 1421 ada, 4 parselde kayıtlı olan 9 bin 43 metrekarelik arsanın yüzde 45’inin sahibi. Diğer ocak ise İŞ GYO ile SPK düzenlemelerine göre arasında ilişkisi bulunan Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri’ne ait.

İmar planlarında turizm tesis alanı olarak görülen parselin yapılaşma izni Taks 0.40, Kaks 1.75 olarak açıklandı. Arsada terklerden sonra 8 bin 299 metrekarelik alan kalıyor.