25 Haziran 2018 Pazartesi
Ana Sayfa / Dünya / İstanbul dinamizmini kaybediyor
Nuvo Dragos
boğaz

İstanbul dinamizmini kaybediyor

İngiliz gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı şirketi Savills tarafından derlenen “Dinamik Şehirler 2017” endeksinde İstanbul, 40 şehir içinde 39’uncu oldu.

1650 yılında bile 600’den fazla kahvehane olan İstanbul’da bugün 3 bin 400’den fazla modern kahve dükkanı olduğuna dikkat çeken Savills uzmanları, sosyal medya uygulaması Instagram’da 2016’da İstanbul etiketiyle 35 milyon fotoğraf paylaşıldığını ve İstanbul’daki Twitter kullanıcılarının 921 bin ile Avrupa’da bu sosyal medya ağının ikinci en büyük topluluğunu oluşturduğu kaydedildi.

6 pistli yeni havalimanının inşa edildiği İstanbul’da 2016 yılında bin civarında yenilikçi şirket girişiminde bulunulduğuna dikkat çekildi.

YARATICILIK NOTU ZAYIF
Bunlara karşın, Londra’nın 100 üzerinden 98 puan ile birinci olduğu endekste İstanbul’un puanı 65’te kaldı. İlham ve yaratıcılıkta 42 puan ile sınıfta kalan İstanbul, farklı kültür, etnik köken veya inançtan insanları kapsama konusunda 45 puan aldı.

Yatırım imkanları bakımından 54 puan verilen Türkiye’nin megakenti, diğer dünya kentlerine bağlantı kapasitesinde ve yenilikçilikte (inovasyon) 67’şer puan aldı. İstanbul’a en yüksek puan ise 69 ile alt yapı başlığında verildi.

İstanbul’un küçük Norveç kentleriyle son sıraları paylaştığı sıralamanın en dibinde ise İngiltere’nin kuzeydoğusundaki Newcastle kenti yer aldı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) sürecine girmesine rağmen, sıralamanın ilk sıralarında İngiltere başkenti Londra ile tarihi kentlerden Cambridge’in yer alması dikkat çekti.

İngiltere ile birlikte Birleşik Krallığı oluşturan İskoçya başkenti Edinburgh da ilk 10’a girmeyi başardı. Fransa, Hollanda, Almanya, İrlanda ve İsveç başkentleriyle İsviçre’nin en kalabalık şehri Zürih, ilk 10’u oluşturan diğer kentler oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir