13 Aralık 2018 Perşembe
Ana Sayfa / Emlak Rehberi / İstanbul ofis pazarında boşluk oranları artıyor
istanbul gökdelen

İstanbul ofis pazarında boşluk oranları artıyor

PROPIN, İstanbul Ofis Pazarı’nın 2017 üçüncü çeyrek dönemine yönelik hazırladığı raporun sonuçlarını yayınladı.

İstanbul Ofis Pazarı’nda 2017 üçüncü çeyrek dönem hareketli geçti. Stok büyümeye devam etti. Stoktaki büyümeye ek olarak, talep tarafı da hareketli oldu; avantajlı kiralama koşulları sebebiyle yoğun ilgi gören binalarda kiralama işlemleri gerçekleşti. Pazarda gerçekleşen kiralama işlemlerine rağmen, büyümeye devam eden stok sebebiyle boşluk oranlarının yükseldiği görüldü.

İstanbul A sınıfı ofis stoku, 2017 üçüncü çeyrekte yaklaşık 457.000 m2 artışla, son iki yıldaki en hızlı büyümesini gerçekleştirdi.

Tek çeyrekte stoka eklenen bu büyüklükteki alanın yarısını Kağıthane’deki, %27’sini Maslak’taki ve %16’sını Havaalanı Bölgesi’ndeki yeni binalar oluşturdu. 2017 üçüncü çeyrek döneminde erişilen toplam stok büyüklüğüne göre; MİA’nın stok payı %36, MİA Dışı-Avrupa %20, MİA Dışı-Asya %25 ve Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri [Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe, Batı Ataşehir] %19 olarak tespit edildi.

İş Yatırım’ın, Bosphorus Capital’e ait 24.680 m2 kiralanabilir alanlı Nidakule Ataşehir Batı Binası’nı satın alması, İstanbul Ofis Pazarı’nda 2017 üçüncü çeyrek döneme ait en büyük hacimli satın alma işlemi oldu. Zincirlikuyu- Esentepe-Gayrettepe’deki 19.000 m2 alanlı Ciner Ofis Binası’nın özel bir üniversite tarafından kiralanması ise 2017 üçüncü çeyrekteki en büyük hacimli kiralama işlemi oldu.

Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri’nden Batı Ataşehir ve Kâğıthane’de gerçekleşen diğer ofis kiralamaları da göze çarptı.

MİA’da, son dört çeyrek dönemde boşluk ve kira oranı dikkat çekici şekilde değişti: Boşluk oranı %25,7’den, % 31’e yükseldi; kira ortalaması ise 27,6 ABD Doları /m2 /ay’ dan, 25 ABD Doları /m2 /ay’a geriledi. Maslak, 2017 üçüncü çeyrek dönemini diğer bölgelere göre daha hareketli geçirdi.

Propin’in aracılığıyla Spine Tower’da 1.313 m2 ofis kiralayan Asseco See Teknoloji başta olmak üzere, bölgede birçok kiralama işleminin tamamlandığı görüldü.

Maslak’ta bir önceki çeyrekte boşluk oranı %27,8 iken, 2017 üçüncü çeyrek dönemde boşluk oranı %33,7’ye yükseldi. Boşluk oranındaki bu ani büyümede, Maslak 1453 projesindeki ofis alanlarının payı büyük oldu.

İstanbul A sınıfı ofis binalarında geçtiğimiz çeyreklerde gözlenen kira ortalamalarındaki düşüş, 2017 üçüncü çeyrekte de devam etti. Bu düşüşle birlikte, birçok bölgedeki mal sahibinin liste fiyatlarını Türk Lirası olarak açıklaması, uzun süredir devam eden kira düzenlemelerinde yeni bir aşama olarak kaydedildi.

Artan stokla birlikte rekabetin daha da yoğun hissedildiği İstanbul Ofis Pazarı’nda, geliştirici güvenirliğinin öne çıktığı ve kullanıcıların talep ettiği mimari özelliklere sahip olan, nitelikli ofis binalarının daha çok rağbet gördüğü gözlendi. Liste fiyatlarının TL olarak açıklandığı ofis binaları, döviz cinsinden kira rakamı talep edilen binalara göre daha fazla talep gördü.

EN YÜKSEK OFİS KİRA BEDELLERİ

2017 üçüncü çeyrek döneminde en yüksek kira rakamı talep edilen bölgenin Levent olduğu belirlendi. Levent’te talep edilen en yüksek kira rakamı 44 ABD Doları /m2 /ay olarak gözlenirken, bu rakamın geçtiğimiz üç çeyrek döneme göre 1 ABD Doları /m2 /ay düşük olduğu tespit edildi.

MİA’da, Levent dışındaki diğer bölgelerdeki en yüksek kira rakamlarının bir önceki çeyrek dönem seviyelerini koruduğu görüldü.

MİA Dışı-Avrupa’daki talep edilen en yüksek kira rakamı, bir önceki çeyrek döneme benzer şekilde, 2017 üçüncü çeyrek dönemde, 29 ABD Doları /m2 /ay olarak Şişli-Otim-Fulya’da tespit edildi. MİA Dışı-Avrupa’da yer alan Taksim-Nişantaşı ve Havaalanı Bölgelerinde gözlenen en yüksek kira rakamı, geçtiğimiz çeyrekteki seviyesinde sabit olduğu görüldü.

MİA Dışı-Asya’da 2017 üçüncü çeyrek dönemde, talep edilen en yüksek kira rakamı, 27 ABD Doları /m2 /ay’la Kozyatağı’nda gözlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir