30 Mayıs 2020 Cumartesi
Ana Sayfa / Yerel Gündem / İstanbul’da 300 bin konut satılmayı bekliyor
istanbul

İstanbul’da 300 bin konut satılmayı bekliyor

İstanbul’da gayrimenkul projeleri her ilçede hayata geçmeye devam ediyor. TÜİK verilerine göre de 2017 OcakEylül döneminde ruhsat verilen daire sayısı 1 milyon 106 bin oldu. Bununla birlikte şehirde 300 bin sıfır konutun satışta olduğu ifade ediliyor.

TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, İstanbul’un özellikle dış bölgelerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin bulunduğunu belirterek, “Bizim tahminlerimize göre İstanbul’da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor” dedi.

‘EN DÜŞÜK FİYAT 150 BİN LİRA’

Çağlar, satılmayı bekleyen konut sayısının en çok Başakşehir ve Esenyurt’ta olduğunu belirterek, son dönemde yeni yerleşim birimlerinin bulunduğu Tuzla, Kurtköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Sultanbeyli gibi yerlerde bir ailenin oturabileceği 2+1 dairelerin bahçe katlarında 150 bin liraya, ara katlarda ise 200 bin liraya bulunabileceğini anlattı.

Deniz Çağlar, uygun fiyata konut bulunabilecek bölgelerdeki site tarzı yerlerde fiyatların 300 bin liradan başladığını ifade etti. Türkiye’de her yıl 600 bin konuta ihtiyaç duyulduğunu belirten Çağlar, yeni evlilikler, üniversite kazanan öğrenci sayısı, iş kuran gençler, kalabalık yaşamak istemeyen ailelerin bu talebin ana omurgasını oluşturduğunu söyledi.