21 Haziran 2019 Cuma
Ana Sayfa / Yerel Gündem /  İzmir Karabağlar’da kentsel dönüşüm planına iptal kararı
kentsel dönüşüm

 İzmir Karabağlar’da kentsel dönüşüm planına iptal kararı

İzmir’in Karabağlar ilçesindeki 540 hektarlık riskli alanın 101 hektarlık kısmında yapılan parselasyon ve uygulama imar planlarının mahkemece iptal edildi.

Karabağlar Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, İzmir 6. İdare Mahkemesinde görülen davada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan imar uygulaması ile bunun dayanağı olan 1/1000 ölçekli uygulama imar planının iptal edildiği duyuruldu.

Açıklamada, açılan davalar nedeniyle bölgede iki yıl içinde 5 kez imar planı yapıldığı kaydedilerek parselasyon planı aşamasında da vatandaşların parsellerinin bir kısmında acele kamulaştırmalar yapıldığı ve kat karşılığı ihaleye verildiğine dikkat çekildi.

İhaleyi alan firmanın inşaatlara başladığı ancak çalışmaların durdurulduğu aktarılan açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“İzmir 6. İdare Mahkemesinde görülen davada verilen karar, bu çerçevede göz önüne alınmalıdır. İptal edilen parselasyon planında ve imar planında iptal gerekçeleri dikkatli bir şekilde incelenmeli ve daha fazla mağduriyet yaratılmamalıdır. Kentsel dönüşüm, boş alanların imara açılması olmamalıdır. Depreme güvensiz binaların yenilenerek yeşil alanı, okulu, yollarıyla tüm sosyal- teknik altyapı alanlarıyla yaşanabilir çevreler ve şehirler oluşturulmalıdır.”