12 Aralık 2018 Çarşamba
Ana Sayfa / Emlak Rehberi / İzmir’de konut fiyatlarının en çok arttığı bölgeler
izmir

İzmir’de konut fiyatlarının en çok arttığı bölgeler

EVA Gayrimenkul Değerleme İzmir Bölge Müdürü Filiz Akkaya, İzmir’de, İstanbul – İzmir – Çanakkale köprü bağlantısı, İstanbul-Bursa-İzmir otoyol çalışmaları ve kentsel dönüşüm çalışmaları nedeniyle özellikle arsa-arazi ve yaz-kış kullanıma uygun yapılaşmalara olan talebin arttığını belirtiyor.

İstanbul -İzmir arasını yaklaşık 4 saat indirmesi planlanan İstanbul-Bursa-İzmir-otoyol projesinin etkisiyle İzmir sahil şeridinde Urla, Çeşme, Seferihisar ve Güzelbahçe ilçelerinde arsa ve konutlarda değer artışı olduğunu belirten Akkaya, Çeşme, Urla, Güzelbahçe’de son bir yılda yüzde 40-50 civarında değer artışı gerçekleştiğini söylüyor.

İzmir’de arsa yatırımı yapılan ilçelerin başında Çeşme, Urla, Güzelbahçe Karaburun, Kemalpaşa, Torbalı, Menemen ve Seferihisar ilçelerinin geldiğini dile getiren Akkaya, bu ilçelerde konut imarlı arsa yatırımlarının hız kazandığını, buna bağlı olarak tarla fiyatlarının da arttığını kaydediyor.

ORTA GELİRLİ MENEMEN’DE
Orta gelir grubunun son bir yılda Menemen ve Torbalı ilçelerini tercih ettiğini, İzmir konut projelerinin hız kazandığını belirten Akkaya, gerek İzban hattının bölgeye ulaşımı kolaylaştırması, gerekse Torbalı ilçesinde sanayi bölgelerine yatırımların artmasının bölgede çok lüks olmayan orta gelir
grubuna yönelik konut projelerinin hız kazanmasına neden olduğunu kaydediyor.

Bu gelişmenin arsa – arazi fiyatlarına da yansıyarak yaklaşık yüzde 40-50 civarında bölgesel artışlara yol açtığını ifade eden Akkaya, 100-150 bin TL civarında olan daire fiyatlarının ise 250 bin TL’ye kadar çıktığına dikkat çekiyor.

Akkaya, İzmir şehir merkezinde ise Bornova, Bayraklı ile Karşıyaka’da yeni yapılaşmaların daha çok talep edildiğini söylüyor.

Akkaya, Karşıyaka ve Bornova’da eski dairelerin ortalama metrekare birim fiyatlarının 2 bin 800-3 bin TL seviyesinde iken, yeni daire fiyatlarının 4 bin 500 – 8 bin TL aralığında değiştiğini belirtiyor.

Karşıyaka’da Aksoy-Girne Caddesinde genel olarak parsel bazında yenilemelerle konut fiyatlarında yüzde 70 ila yüzde 100 arasında artışların görüldüğünü kaydeden Akkaya, 35-50 yaş arası eski binaların asansörsüz ve otoparksız olduğunu, yeni yapıların ise asansörlü ve otoparklı planlandığını belirtiyor.

Akkaya, İzmir’in yeni kent merkezi olarak bilinen Bayraklı-Turan-Salhane bölgesinde ise ofis-rezidans metrekare birim fiyatlarının 7 bin ila 12 bin civarında olduğunu ifade ediyor.

Kentsel dönüşümle kısa vadede Bayraklı, Bornova ve Karşıyaka’da ciddi değişimlerin yaşanacağını vurgulayan Akkaya, yüksek katlı yapılaşmalarla şehrin çehresinin değişmeye başladığının altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir