25 Şubat 2020 Salı
Ana Sayfa / Güncel / Kanal İstanbul ÇED raporu yayınlandı, İBB çekildi
Kanal İstanbul

Kanal İstanbul ÇED raporu yayınlandı, İBB çekildi

Kanal İstanbul Projesinin, son şekli verilen ÇED Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunup kabul edildi.

ÇED Raporu halkın önerilerini almak üzere 10 gün boyunca Bakanlıkta ve İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde halkın görüşüne sunulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılan müracaatlarla halktan gelen görüşler ışığında Bakanlık, rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilecek.

75 milyar lira bedel ile yapılacak Kanal İstanbul için hazırlanan son ÇED raporuna göre; projenin 7 yılda tamamlanması planlanıyor.

İBB PROJEDEN ÇEKİLDİ

Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek yaklaşık 45 km uzunluğundaki Kanal İstanbul ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan da bir açıklama geldi.

Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, İBB’deki 6 aylık bilanço için bugün gazetecilerin karşısına çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesini hızlandıracaklarını ve yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını açıklamasının ardından, İmamoğlu “Neyin ihalesini yapıyorsun, hangi ÇED raporundan bahsediyorsun? Bizden önceki yönetimin imzası bulunan Kanal İstanbul İşbirliği protokolünden çekiliyoruz.” dedi.