18 Temmuz 2019 Perşembe
Ana Sayfa / Emlak Haberleri / Kentsel dönüşümde yeni dönem
murat kurum

Kentsel dönüşümde yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm sisteminde değişikliğe gidileceğini belirterek; müteahhitlere teminat şartı getirileceğini ve hiçbir konut inşaatının yarım kalmayacağını söyledi.

Kurum, maketten veya temelden konut satışının da biteceğini ifade etti.

Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ni açıklayan Kurum, her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedeflerinin olduğunu ve kentsel dönüşüm sisteminde değişikliğe gidileceğini söyledi.

Bunun 30 bin adedini bakanlık ve TOKİ’nin, kalanını özel sektörün yapacağını ifade eden Kurum, hiçbir konut inşaatının yarım kalmayacağını; bu amaçla kentsel dönüşüme dahil olacak müteahhitlere kriter getirileceğini söyledi.

Müteahhitlere teminat şartı getirileceğini belirten Kurum, “Belli kriterlere sahip müteahhitler kentsel dönüşüm yapabilecekler. Müteahhit sınıflandırması yaptık. İnşaatın ilerleme seviyesine göre bakanlık tarafından satışlara izin verilecek. Ne kadar inşaat yaptıysa o kadar satış yapacak” dedi.

Müteahhitlerin yatırım bedelinin yüzde 10’unu teminat olarak getirme zorunda olacağını ifade eden Kurum, maketten veya temelden konut satışının da biteceğini söyledi.

Her belediyenin kendi il ve ilçesi için kentsel dönüşüm strateji belgesi hazırlayacağını belirten Kurum, 25,000 nüfusun üzerindeki yerlerde de İlbank’ın kredi verebileceğini söyledi.