19 Haziran 2018 Salı
Ana Sayfa / Politika / Kentsel dönüşüme yeni model geliyor
Nuvo Dragos
kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüme yeni model geliyor

Dubai Cityscape Global 2017’de basın toplantısı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi:

İSTANBUL DEPREMİ: İstanbul’da 600 bin riskli bina var. Olası bir deprem için hazırlık yasası çıkartıyoruz. Rezerv alanlar içerisinde alan bazlı dönüş yapmayı düşünüyoruz. Sosyal donatı alanlarını yeniden hesaplıyoruz. Yeşil alanlar, otoparklar, hastaneler, yollar baştan sonra tekrar düzenleniyor. Bunu belediyelerle birlikte yürüteceğiz.

MALİYET NASIL KARŞILANACAK : Finans noktasında da ciddi bir bütçe oluşturuyoruz. Bu bütçe ilk yıl itibariyle 20 milyar lira civarında olacak. Bunun yarısını bakanlık ve İller Bankası olarak kendimiz karşılayacağız. Kalan yarısını Dünya Bankası’ndan yüzde 1-2 faizlerle alacağımız 20 yıllık kredilerden karşılayacağız. Bizim bu kredimizi sadece belediyelere değil, binasını yenileyecek vatandaşa da verilecek. Müteahhitle anlaşıp geldiğinde aynı krediyi onlar için de vereceğiz. Bina yapımı süresinde parayı vereceğiz. Sonra vadeye yayarak parayı kendilerinden geri isteyeceğiz. Vatandaş evinden çıktığı tarihten itibaren kira yardımında bulunacağız.

BELEDİYELER DEVREDE: Belediyelere biz burada inşaat süresince yapılan konutların inşaatlarını karşılayacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz.  İnşaatlar bittikten sonra 3 yıl içinde para geri ödenecek. İstanbul için özel bir teşkilatlanma yapıyoruz.  İstanbul’da hali hazırda kamu binalarını yenileyen bir kurum var. İSMEP’i bünyemize alıyoruz.  İSMEP üzerinde tüm İstanbul’un dönüşümünü sağlayacağız.

ÖNCELİK AVRUPA YAKASI’NDA:  Çoğu semtimiz bir metrekarelik yeşile muhtaç. Otopark yeri yok. Böyle alanlardaki sağlıksız binaları yıkıp, sosyal donatı alanları olan, altyapısı mükemmel yapılmış binalar yapılacak. Ayrıca yapabildiğimiz kadar yeşil ve akıllı kentler özelliklerini buraya taşımayı planlıyoruz. Öncelikli olarak Avrupa Yakası’ndaki riskli ilçelerden başlanacak. Avrupa Yakası’nda bulduğumuz rezerv alan 25 milyon metrekareyi geçti.”

DÖNÜŞÜM ÖNLEMİ: Vatandaş ve müteahhit kaynaklı engellerin önüne geçmek için önlemler alıyoruz. Bizde bakanlık olarak bundan sonra kredi verme noktasında, rezerv alanı temin etme noktasında, tıkanmış projelere çözüm ortağı olarak girme noktasında  kendimizi hazırladık. Geçtiğimiz yıllardaki eksikleri iyi tespit ettik. Kendimize ders çıkararak hazırlık yaptık.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir