24 Haziran 2019 Pazartesi
Ana Sayfa / Ekonomi / Kolin İGA’daki hisselerinin devredecek

Kolin İGA’daki hisselerinin devredecek

Kolin İnşaat, İstanbul Havalimanı’nın inşası ve işletmesini üstlenen İGA’daki hisselerinin devri için şirketin ortaklarıyla görüşme içinde olduğunu duyurdu.

İGA Havalimanı AŞ’nin ortakları Cengiz İnşaat, Mapa İnşaat, Limak İnşaat, Kolin İnşaat ve Kalyon Havacılık İnşaat yüzde 20’şer pay sahibiydi.

Hürriyet gazetesinin internet sitesinde bugün yer alan ve kaynaklara dayandırılan bir haberde, Kolin İnşaat’ın şirketteki yüzde 20 hissesini Kalyon’a devrederek ortaklıktan ayrıldığı ve devir kararının bu hafta başında kesinleştiği bilgisi yer almıştı.

Kolin İnşaat’tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İstanbul Havalimanı’nın sıfır noktasından itibaren ortakları arasında yer alan kuruluşumuz, bu yatırımın projenin tamamlanma aşamasına gelmesi ve işletmeye açılmasıyla birlikte yeni bir değerlendirmeye gitme kararı almıştır. Kolin İnşaat olarak farklı işlerimizde de ortaklığımızı sürdürdüğümüz İGA’daki ortaklarımızla İGA’daki hisselerimizin devri üzerine görüşmeleri sürdürdüğümüzü bildirmek isteriz” denildi.

İGA, Aralık ayında sermayesini yüzde 1.1 milyar lira yani 18 oranında artırarak 7.4 milyar liraya yükseltmişti. Şirket Temmuz ayında da 1.79 milyar liralık artırıma gitmişti. Şirketin sermayesi böylece iki artırımla yüzde 66 yükselmiş oldu.